Jelentősen javultak az üzleti kilátások egy kamarai felmérés szerint


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelentősen javult a vállalkozások helyzetértékelése januárban a negyedévvel korábbihoz képest: az Magyar Kereskedelmi és Ipari Kamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves konjunktúramutatója 2022 októberéhez képest plusz 10 pontról plusz 21 pontra nőtt – közölte a kamara gazdaságkutatója pénteken.

A felmérésében 351 cégvezető véleményét kérdezték meg cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A negyedéves konjunktúramutató értéke a szolgáltató vállalkozások esetében a legmagasabb, plusz 27 pont. Az építőipari cégek körében plusz 24 pont, a feldolgozóiparban plusz 19 pont, míg a kereskedelemben tevékenykedő cégek körében a legalacsonyabb, plusz 14 pont. Az előző negyedévhez képest az építőipari cégek esetében 32, a szolgáltató cégek körében 16, a feldolgozóipari cégek esetében 7, a kereskedelmi cégek körében pedig 4 ponttal nőtt a mutató értéke.

A konjunktúramutató értéke a döntően exportáló vállalkozások körében a legmagasabb, plusz 25 pont, a nem exportáló vállalatok körében plusz 17 pont, a részben exportáló cégek körében pedig plusz 14 pont. Az előző negyedévhez képest a döntően exportáló cégek között 12, a részben exportáló vállalatok esetében 9, a nem exportáló cégek körében pedig 7 ponttal emelkedett a mutató értéke.

A felmérés szerint az almutatók azt jelzik, hogy a vállalkozások vezetői a jelenlegi rendelésállomány és a beruházások várható szintje kivételével optimistábban ítélik meg a vizsgált szempontokat a 2022. októberi szinthez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékű, 27 pontos javulás a várható termelési szint megítélésében tapasztalható. Szintén jelentős mértékű volt az emelkedés a várható jövedelmezőség, az elmúlt féléves termelési szint és a várható kapacitáskihasználtság megítélése szempontjából is.
Az előző év azonos időszakához képest ugyanakkor az összes mutató esetén negatívabb a vállalatok jelenlegi helyzetértékelése.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.