Jelentősen visszaesett az új autók fogalomba helyezése az EU-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

15,4 százalékkal esett az új autók eladása júliusban 2021 azonos időszakához képest, így tizenkettedik hónapja tart a csökkenés elsősorban a beszállítói láncok fennakadása és a kereslet visszaesése miatt.

Az európai autógyártók szakmai képviseleti szerve, brüsszeli ACEA számításai szerint a júniusban regisztrált autók száma az EU-ban 886 ezer 510 volt, ami a leggyengébb júniusnak számít az adat kezelése, 1996 óta.

Az EU négy legnagyobb autópiacán jelentős csökkenést jegyeztek fel: Németországban 18,1 százalékkal, Olaszországban 15 százalékkal, Franciaországban 14,2 százalékkal, Spanyolországban pedig 10,7 százalékkal esett az értékesítés.

Az idei első fél évben 14 százalékkal, mintegy 4,6 millióra csökkent az új autók regisztrációja az Európai Unióban az előző év azonos időszakához képest. A június végéig tartó hat hónapban Olaszországban 22,7 százalékkal, Franciaországban 16,3 százalékkal, Németországban 11 százalékkal, Spanyolországban pedig 10,7 százalékkal esett az eladás.

Magyarországon júniusban 9 ezer 493 új személygépkocsit helyeztek forgalomba az ACEA adatai szerint, 16,5 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál, az idei első hat hónapban pedig 57 ezer 411-et, ami 11,4 százalékkal marad el 2021 azonos időszakához képest.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.