Késhet az új Ptk. hatályba lépése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövő január elseje helyett két és fél hónappal később, 2014. március 15-én lépne hatályba az új polgári törvénykönyv (Ptk.), ha a parlament elfogadja Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter ezt tartalmazó, zárószavazás előtti módosító indítványát.


Az Országgyűlés tervezett napirendje szerint a Ház hétfőn tartja az új Ptk. záróvitáját és zárószavazását.

Az egységes javaslat alapján a kódexnek 2014. január elsején kellene hatályba lépnie, a közigazgatási és igazságügyi miniszter azonban ezt március 15-ére módosítaná „a megfelelő felkészülési idő biztosítása” érdekében.

Az eredeti tervek szerint a kódexet tavaly őszi ülésszakán fogadta volna el a parlament, egyéves időt biztosítva a felkészülésre. Az Országgyűlés azonban a tavalyi utolsó ülésnapján, december 17-én még csak a módosító indítványokról döntött, és az alkotmányügyi bizottság javaslatára kivette az új Ptk. családjogi fejezetéből az élettársi kapcsolat fogalmáról és az élettársak vagyoni viszonyairól szóló rendelkezéseket, így azok átkerülnek a kötelmi jogi szabályok közé.

Erre utalva Vékás Lajos akadémikus, a polgári jogi kodifikációs főbizottság vezetője január elején megjelent cikkében azt írta: „az egyetlen komoly vitakérdés miatt” az Országgyűlésnek nem sikerült tartania a kormány eredeti tervét a törvény elfogadásának határidejéről, és így a 2014. január elsejei hatálybalépés is el fog tolódni, ha a kormány tartani akarja az elengedhetetlenül szükséges minimum egyéves határidőt.

Az új Polgári Törvénykönyv tükrös kiadása és az új Polgári Törvénykönyv – magyarázatokkal már előrendelhető a Complex Kiadónál

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.