Kissé javult az üzleti hangulat októberben a feldolgozóiparban


Kissé javult a feldolgozóipari üzleti hangulat Magyarországon októberben, az MLBKT  Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 50,5 pontra emelkedett a szeptemberi 47,4 pontról.

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) csütörtöki közleményében azt írta, a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt javulásról, pozitív kilátásokról számoltak be a szeptemberi zsugorodást (50 pont alatti érték) követően.

Az alindexek többnyire emelkedtek, ám csak négy alindex áll a fellendülési tartományban. Az új rendelések mennyisége nőtt, az indexérték 9,8 százalékponttal emelkedett; 1995 óta ez a kilencedik legmagasabb e havi érték.

A termelési mennyiség ismét bővülést jelez, azonban az e havi indexérték 1,3 százalékponttal csökkent szeptember után. A foglalkoztatás 50 pont alatt áll, az indexérték 0,6 százalékponttal csökkent.

A szállítási átfutási idő index tartósan 50 pont alatt maradt, értéke 4,2 százalékponttal esett vissza. A vásárolt készletek index szintén szűkülést mutat, az index értéke 7,7 százalékponttal alacsonyabb októberben. A külpiaci mutatók szintén visszaestek, recessziós értéken állnak: az import indexe 1,0 százalékponttal, az exporté 1,5 százalékponttal alacsonyabb a friss felmérés szerint. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 15,3 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség index 11,2 ponttal nőtt. A késztermékkészletek indexe 4,5 százalékponttal nőtt e hónapban. A 2023 októberi BMI index magasabb a szeptemberi (47,4) értéknél. Október átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; az októberi értékeké 52,4). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a hetedik legalacsonyabb e havi érték.

Forrás: MLBKT sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).