Kormánymozdulatok a Reformszövetség felé


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közeledhetnek az álláspontok – bár még tabu a gyes és a 13. havi nyugdíj, máshol van mozgástér.

Folyamatosak az egyeztetések a Reformszövetség és a kormány szakértői között. Megbízható forrásaink szerint a kabinet kész közeledni a szövetség ajánlásához.


A Reformszövetség gazdasági munkacsoportjának vezetője, Békesi László lapunknak elmondta, folyamatosak a tanácskozások a szövetség szakértői és a kormány között. Tegnap például a Pénzügyminisztériumban egyeztettek bizonyos adatokról, amelyeket nem egyformán értelmeztek korábban. Békesi szerint a helyzet változásával az érik meg a kormányzatban is, hogy inkább a Reformszövetség javaslatához kell közeledni, mintsem a saját csomagja mellett kitartani. Hozzátette: még nem tudja, hogy mely konkrétumokat hajlandó a kormány átvenni.

Nem változott az MSZP álláspontja a Reformszövetség javaslataival kapcsolatban, mondta Lendvai Ildikó frakcióvezető. Igaz, nem járultak hozzá, hogy a parlament sürgősséggel tárgyalja ezeket. Ennek az az oka, hogy szeretnék, ha előbb részletesen és mélyrehatóan értékelnék a javaslatokat a parlament szakmai bizottságai. „Ha elkezdtük volna a tárgyalását, még aznap kellett vagy lehetett volna módosító indítványokat is beadni a javaslatokhoz és dönteni azokról, ami komolytalanná tenné az egészet” – érvelt tegnap Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető a közszolgálati televízió reggeli műsorában. Elmondta, hogy a csomagot kiadták az illetékes bizottságoknak, amelyek összevetik azokat a kormány- és más javaslatokkal; a plenáris tárgyalás akár már jövő héten megkezdődhet. Az MSZP frakcióvezetője a Népszabadság kérdésére úgy fogalmazott: „amit a Reformszövetség javasol, abban irányvitánk nincs. A Reformszövetség nagyon világosan, logikusan, impozáns módon fölvállalta, hogy mit kíván a gazdaság érdeke. Nyilván mellé kell tenni, hogy mi az, ami ebből társadalmilag viselhető”. (Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyes ajánlások társadalmi hatását dermesztőnek nevezte).

A Népszabadság úgy értesült, hogy az MSZP és a kormány csak néhány pontot igyekszik a végsőkig védeni. A 13. havi nyugdíj azonnali eltörlését például elutasítják. Ragaszkodnak a gyes hároméves időtartamához is, amit a Reformszövetség kettőre csökkentene. A nyugdíjkorhatár emelését viszont hajlandó lenne a kormány előbbre hozni: az eredeti 2016-ról 2013-ra. A nyugdíjemelés kiszámításának módját tekintve a kormány, miként a Reformszövetség is, elhagyná a svájci indexálást. A szocialisták tervében ez a rendszer csak a GDP legalább kétszázalékos növekedése fölött lépne be, ami most nem tűnik közeli időpontnak.

Az adórendszer változtatásban is lehet közeledés: a kormány az alsó szja-kulcsot 19-re emelné, a Reformszövetség 18 százalékon hagyná. A kormány ebben rugalmas, amennyiben a Reformszövetség olyan javaslattal él, amellyel megőrizhető az adóváltozás nullszaldója, tehát ellentételezi az alsó sávhatár emelését. A Reformszövetség által javasolt ötmilliós határ viszont tulajdonképpen egykulcsos adót jelentene, amelyet az MSZP igazságtalannak tart, elutasít.

Közeledhetnek az álláspontok a járulékcsökkentésben. A Reformszövetség ötszázalékos, általános és azonnali csökkentést, s vele együtt az eho (egészségügyi hozzájárulás) drasztikus emelését javasolja, a kormány ötszázalékos, de lépcsős csökkentést, illetve az eho szinten tartását. Forrásaink szerint a kormány egy korábbi javaslatában szerepelt már az eho megemelése, végül azért döntöttek a mostani verzió mellett, mert ez a kis- és középvállalkozásokat segíti inkább. A Reformszövetség javaslata szerintük elsősorban a nagyvállalkozóknak kedvez. Ezzel együtt forrásaink szerint elképzelhető az eho megemelése és erősebb járulékcsökkentés, ha erről az OÉT-ben meg lehet állapodni. Tárgyalási alap az áfakulcs újabb egyszázalékos emelése is: a Reformszövetség ugyanis a normál kulcs 24 százalékra való feltornászását ajánlja, de csak átmeneti jelleggel. Úgy tudjuk, a kormány adott esetben ezt is el tudja fogadni.

Nehezebb a helyzet az egységes ingatlandó ügyében. A szövetség ajánlása azonnali bevezetés harmincmilliós értékhatárral, a kormány csak 2011 után szeretné, fokozatosan, de átfogóbb jelleggel. Nyitottnak mutatkoznak azonban arra, hogy most bevezessenek egy alacsonyabb értékhatárt, majd fokozatosan terjesszék ki.

Forrás: Népszabadság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Csökkent az AutoWallis árbevétele és nyeresége

Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Adózás utáni eredménye 1,48 milliárd forint lett, 70 százalékkal csökkent a tavalyi első negyedévhez képest – közölte a vállalat pénteken.

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.