Lejtmenetre számítanak a cégvezetők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cégvezetők harmada nem számít profitra a következő fél évben. 14 százalékuk úgy nyilatkozottt, hogy a megnövekedett energiaköltségek veszélyeztették a vállalat működését – áll az MKIK kutatásában.

A cégvezetők csökkenő nyereségességre számítanak, de többségük egyáltalán nem tartja valószínűnek cége teljes leállását a következő fél évben – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI).

A kamara gazdaságkutató intézete 2135 hazai vállalkozás vezetőjének októberi válasza alapján a cégek pénzügyi helyzetét elemezte.

A közleményben részletezték, hogy 2021 októbere és 2022 áprilisa közötti időszakhoz viszonyítva főként a 10 fő alatti kisvállalkozások, valamint a legalább 250 főt foglalkoztató vállalatok számoltak be legnagyobb arányban a nyereségesség elmaradásáról, csökkenéséről.

A vállalatvezetők harmada úgy látja, hogy cége nem lesz nyereséges a következő fél évben, további 26 százalékuk pedig a nyereség mértékének csökkenésére számít. A válaszadók 20 százaléka vélekedett úgy, hogy cége nyereségessége nem fog változni, 22 százalékuk pedig a nyereségesség növekedését prognosztizálta a következő fél évre – írják a közleményben.

Az elemzésben kimutatták, hogy a legtöbb vállalkozásnak a 2022 októberét megelőző hónapokban az energiahordozók kifizetése jelentette a legnagyobb pénzügyi problémát, ami főleg a kisebb vállalatokat érintette.

Ez a kötelezettség a cégek 14 százalékának a vállalat működését veszélyeztető  érdemi nehézséget okozott, további 35 százaléknak pedig kisebb nehézségeket okozott, de nem veszélyeztette a vállalat működését.

A második leggyakrabban említett pénzügyi nehézség az adók és járulékok befizetése volt, a cégek 8 százaléka mondta azt, hogy ez a tétel a vállalat működését veszélyeztető érdemi nehézséget okozott, 34 százaléknál pedig kisebb problémát jelentett.

A harmadik leggyakrabban említett nehézség a megrendelt alapanyagok és nyersanyagok kifizetése a vállalatok 5 százalékának okozott érdemi nehézséget, és 32 százalékának kisebb nehézséget – írják a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.