Májusban nőtt a fizetési mérleg hiánya
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Májusban 424 millió euró hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg az áprilisi 201 millió euró deficitet követően.
Az ország nemzetközi pénzügyi pozíciójának átfogó jellemzésére a folyó mérleg és a tőkemérleg összevont egyenlegéből számolt mutató 250 millió euró finanszírozási igényt jelez májusra az áprilisi 88 millió euró többlettel szemben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes havi adataiból.
A tőkemérleg 175 millió euró májusi többlete 114 millió euróval csökkent áprilishoz képest, így még kevésbé tudta ellensúlyozni a folyó mérleg megduplázott hiányát. Az Európai Uniótól befolyt tőkeátutalások összege májusban 177 millió eurót tett ki, ami 31 millió euróval kevesebb az előző havinál.
A folyó mérleg hiánya együtt mozog az áruforgalomhoz kapcsolódó pénzmozgásokkal: az exportbevételek 327 millió euróval, az importkiadások 119 millió euróval csökkentek áprilishoz viszonyítva, így a deficit 208 millió euróval 429 millió euróra nőtt. A szolgáltatások külkereskedelmi forgalma 80 millió euróval nagyobb, 339 millió euró többlettel zárta a májusi hónapot.
A külföldi befektetők 429 millió euró jövedelmet vontak ki, alig 17 millió euróval többet az előző havinál. A közvetlen működőtőke befektetések után repatriált profit 377 millió eurót tett ki májusban, 14 millióval többet az áprilisinál, míg a portfolió befektetések után hazautalt jövedelem ugyanúgy 46 millió euró volt, mint áprilisban.
Az első negyedévet 540,8 millió euró többlettel zárta a folyó fizetési mérleg, ami 340,6 millióval több az egy évvel korábbinál, és 356,3 millió euróval haladja meg a tavalyi negyedik negyedévit. A tőkemérleg egyenlege 507,8 millió eurót tett ki, amihez a Európai Uniótól érkezett tőkeátutalások 475,5 millió euróval járultak hozzá.
A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből számított nettó finanszírozási képesség a külfölddel szemben 1,049 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábbi 767,6 millió euróról, és 81,1 millió euróval meghaladta a tavalyi negyedik negyedévit is. A szezonális hatások kiszűrésével az ország finanszírozási képessége 1,145 milliárd eurót tett ki, ami a negyedéves GDP 3,2 százalékának felelt meg.
(MTI)