Megtört a lakáseladások lefelé tartó trendje – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lakásárak tavaly tovább csökkentek, ám az értékesítések száma végre bővült – első ízben a 2009-es zuhanás óta. Az évtized elejéhez viszonyító lakásárindexek tekintetében Magyarország az európai középmezőnyhöz tartozik, ám még mindig jócskán a negatív tartományban vesztegel. Az InfoTandem 100. infografikája az Adó Online portálon…


Az új lakások forgalma hosszú évek óta folyamatosan csökken Magyarországon. Az értékesítési céllal épült – amúgy néhány kiemelt budapesti és nagyvárosi területre és környezetükre koncentrálódó –ingatlanok száma a 2008-as 17,4 ezerről 3,2 ezerre olvadt 2013-ra. Ennek megfelelően, az új lakások eladása is töredékére zuhant a szóban forgó időszakban: 14,1 ezer darabról 2,3 ezerre; a tavalyi érték újabb negatív rekordnak számít. Mindez azzal is járt, hogy az új lakások súlya a forgalomból a korábbi 10 százalék körüli szintről 3 százalék alá csúszott vissza, így a piacot immár szinte kizárólag a használt lakások adásvétele mozgatja. A válság e szegmenset is keményen megroppantotta, a 2008-as 140 ezer darab után a 83–87 ezres sávba ragadtak be az éves eladások.

 

Úgy tűnik viszont, ez utóbbi terület immár túljutott a mélyponton, a leszálló trend ugyanis 2013-ban, ha nem is látványosan, de megtört: az adásvételek száma 3,7 százalékkal, 86,4 ezerre emelkedett – az ügyletek fele a fővárosban és a megyeszékhelyeken zajlott –, s ezzel a válság kitörése óta a legmagasabb értéket produkálta. Ennek köszönhetően a teljes lakáspiaci forgalom is megindult felfelé, 3,2 százalékkal bővülve, s megközelítve a 89 ezres szintet.

Az óvatos fordulat egyelőre csak a mennyiségi adatokban mutatkozik meg, az árszintekben még nem: a használtlakás-árak tavaly is lejtmenetben voltak. Az újabb 2,9 százalékos mérséklődés nyomán ezen ingatlanok nominális árszínvonala 16,6 százalékkal, reálértékben pedig 31,7 százalékkal süllyedt 2008 óta. Ugyanezek a mínuszok az új lakásoknál 10,3 százalékot, illetve 26,5 százalékot tesznek ki – úgy, hogy ott tavaly minimális, 1 százalékos emelkedést mutatnak a Központi Statisztikai Hivatal számai. (A lakáspiaci kimutatások forrása egyébiránt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal illetékhivatali adatbázisa.)

Az eladott használt lakások átlagára tavaly országos átlagban 9,7 millió forintra rúgott, e mögött azonban településtípusonként hatalmas különbségek húzódtak meg. Budapesten volt a legmagasabb az átlagár, 13,6 millió forinttal; a megyeszékhelyeken már csak 9,2 milliót, a községekben pedig 5,6 milliót regisztráltak. Az agglomerációkon kívül eső községekben pedig az országos átlag alig harmadáért, 3,8 millió forintért kelt el egy átlagos ingatlan. A négyzetméterár országos szinten 145 ezer forintra apadt, s a területi eltérések e téren még nagyobbak: a budapesti 226 ezer forinttal szemben a kistelepülések 45 ezer forintja áll, azaz a különbség ötszörös.

A hazai számok egy ideje nemzetközileg is összehasonlíthatóak. Az Eurostat által közölt összevont lakáspiaci árindex a használt és az új lakások mutatóinak súlyozott átlaga. A legfrissebb kimutatások szerint az uniós tagállamok összesített lakáspiaci indexe 2014. első negyedévében a 2010. évi bázis 97,9 százalékán állt; ugyanilyen összevetésben a magyar indikátor 91,2 százalékot jelez. Ennél jóval gyengébb értékek is jócskán adódnak: Olaszország, Portugália és Szlovénia néhány, Románia és Horvátország viszont 12–14 százalékponttal marad el a magyar szinttől. A kontinensen a 2010-es nívóhoz képest a spanyoloknál vannak legmélyebben az árak, alig haladva meg a 70 százalékot. Látványos felívelés történt ugyanakkor a balti államokban – mindenekelőtt Észtországban, ahol már több mint 40 százalékos plusznál tartanak –, de más észak-európai országok is stabilan verik a kontinensátlagot.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).