A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) felmérése szerint az októberi adatok alapján a harmadik negyedévi konjunktúramutató stagnált, az előző negyedévi 42 ponton állt.
Az MKIK GVI harmadik negyedéves vállalati konjunktúra-felmérésében 400-300 kis- és középvállalkozás, 100 nagyvállalkozás, vezetőjét kérdezte meg üzleti helyzetéről, kilátásairól.
A tájékoztatás szerint a negyedéves konjunktúrakutatás kezdete, 2010 óta a 42 pont az eddigi legmagasabb érték.
A harmadik negyedéves konjunktúramutató értéke az építőipari vállalkozásoknál a legmagasabb, 51 pont, a feldolgozóipari cégek körében 41, a kereskedelmi cégek csoportjában 40 ponton áll, míg az egyéb gazdasági szolgáltatásokat nyújtó cégek esetében 36 ponttal a legalacsonyabb.
Az előző negyedévhez képest az építőipari cégek körében 6 pontos növekedés tapasztalható, az egyéb gazdasági szolgáltatást nyújtó vállalatok esetében viszont 3, a kereskedelmi vállalkozásoknál pedig 5 ponttal csökkent a mutató értéke. A feldolgozóipari vállalkozások csoportjában júliushoz viszonyítva nem történt változás.
A negyedéves bizonytalansági mutató értéke 30 pontos szinten áll, amely 4 ponttal magasabb az előző negyedévben tapasztalt értékhez képest, ami arra utal, hogy a hazai vállalkozások helyzetértékelése kevésbé egyöntetűvé vált a júliusi felméréshez képest – írják.
A kis- és középvállalkozások körében az üzleti bizalom szintje a júliusi visszaesést követően októberben ismét növekedést mutat, a júliusi 34 pontról 41 pontra emelkedett. Ez az érték a kkv-körkép konjunktúrakutatás kezdete, 2005 óta az eddigi legmagasabb érték.
Ugyanakkor a kkv körkép bizonytalansági mutató értéke októberi adatok alapján 6 ponttal nőtt a 2018. júliusihoz képest, jelenleg 36 ponton áll, ami azt jelenti, hogy a kis- és középvállalkozások véleménye is kevésbé egyöntetűvé vált – közölte az MKIK GVI.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
18 százalékkal csökkent a csődök száma tavaly
2021. április 13.
Magyarországon a globális átlagot meghaladó mértékben, 18 százalékkal csökkent a csődök száma tavaly az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint.
Az építőipari cégek növekedésre számítanak
2021. április 13.
Az ÉVOSZ felmérése szerint a tavaly tapasztalt ágazati lassulás várhatóan megtorpan, és a 2020-as 9 százalékos csökkenéssel szemben a vállalkozások idén 9-10 százalékos árbevétel-növekedésre számítanak.
Bővítik az újraindítási gyorskölcsönt igénylők körét
2021. április 12.
A Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) beérkezett vállalkozói igények alapján április 12-től azok a 2019-ben alapított vállalkozások is igényelhetik a kamatmentes újraindítási gyorskölcsönt, amelyek az alapítás évében pozitív üzemi eredményt értek el.
Éledezik a vállalkozások optimizmusa
2021. április 12.
A harmadik hullám okozta kihívások ellenére tovább javultak a hazai kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásai, derült ki a K&H kkv bizalmi index első negyedéves kutatásából.
Duna House: a lakáspiaci szárnyalás felhúzta az árakat is
2021. április 12.

A lakásárak is követik az első negyedéves ingatlanpiaci felfutást: a paneleknél és a használt tégla lakásoknál is 4-7 százalékkal emelkedtek az átlagos értékesítési árak az ország keleti és a nyugati részén éves összevetésben.