Most nőtt az infláció


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az 1,4 százalékos infláció még kicsit emelkedik, majd meredeken csökken az év hátralévő részében.


Szeptemberben 1,4 százalékos volt az éves infláció, az árszínvonal augusztushoz képest 0,5 százalékkal emelkedett – közölte honlapján a KSH.

Éves összevetésben az élelmiszerek az átlagosnál jobban, 1,7 százalékkal drágultak, és meglökte az inflációt a szeszes italok, dohányáruk 10,9 százalékos áremelkedése is. A szolgáltatások ára is az átlagosnál jobban, 3,3 százalékkal emelkedett: a 10 százalékos rezsicsökkenés mellett a helyi tömegközlekedés például 4,9 százalékkal drágult – derül ki a statisztikusok adataiból. Az inflációt a rezsicsökkentés mellett a tartós fogyasztási cikkek és a ruházkodás árának csökkenése szorította le.

Az auguszrtusi 1,3 százalékos adat után a várakozásokat meghaladónak nevezte az inflációs adatot Suppan Gergely, a Takarékbank makroelemzője az Adó online-nak eljuttatott gyorsértékelésében. Az inflációra a következő hónapokban ellentétes folyamatok lehetnek hatással: míg a banki szolgáltatások és a taxizás drágult, addig az élelmiszerárak estek. Így a következő hónapokban 1,5-1,6 százalék körüli inflációra számítunk, amit tovább mérsékel majd a háztartási energiaárak további, 11,1 százalékos csökkentése novembertől – írja a közgazdász. A Takarékbank decemberre 0,8, az idei év egészére 1,9, 2014-re pedig 1,6 százalékos inflációra számít.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Negyedmillió fölött a budapesti albérletár

Tovább drágult a budapesti bérlakáspiac, az átlagos havi albérletár átlépte a negyedmillió forintos határt; eközben vidéken a tavalyi extrém áremelkedés után ellenkező trend rajzolódott ki: ott csökkennek a bérleti díjak.

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.