Olykor méltányos az adóhatóság
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Fizetési kedvezmény engedélyezése csak kérelemre történhet, adótartozást csak magánszemély esetében lehet mérsékelni
Az adózás rendjéről szóló törvény meghatározott feltételek mellett méltányossági jogkört biztosít az adóhatóság számára, mely egyedi esetekben enyhítési lehetőséget ad a törvény szigorával szemben. Alapelv, hogy az adóhatóság köteles méltányosan eljárni, és ha a törvényben meghatározott feltételek fennállnak, az adótartozást mérsékli, illetve fizetési könnyítést engedélyez. Az adóhatóság méltányossági jogkörében azonban csak akkor járhat el, ha ezt a törvény lehetővé teszi, de egyben köteles is a méltányosság jogával élni, amennyiben az adózó bizonyítja, hogy rászorul a hatóság jóindulatára.
Méltányossági lehetőség azon adózóknak jár, akik az adójogszabályokban meghatározott, bevallott vagy jogerősen meghatározott fizetési kötelezettségeiket valamilyen méltányolható gazdasági vagy személyes okból az esedékességig nem vagy csak részben tudják teljesíteni. Ilyen esetekben sor kerülhet a fizetési kötelezettség halasztására, részletekben történő megfizetésére, mérséklésére vagy akár elengedésére is.
Ez utóbbi két lehetőséggel csak akkor lehet élni, ha az adózónak van ténylegesen fennálló tartozása. Vagyis átvezetéssel, visszatartással vagy befizetéssel rendezett fizetési kötelezettséget nem lehet mérsékelni, elengedni.
Magát az adótartozást csak magánszemély esetében lehet mérsékelni, ám ezalól is kivétel a magán-nyugdíjpénztári tagdíjtartozás, valamint a tagdíjtartozás után felszámított késedelmi és önellenőrzési pótlék. Jogi személyek és egyéb szervezetek esetében a jogszabály kizárólag a szankciók (bírság és pótlék) mérséklésére nyújt lehetőséget.
Magánszemély adózónál a kérelem elbírálásakor az adóhatóságnak azt kell mérlegelni, hogy a tartozás megfizetése súlyosan veszélyezteti-e az adózó és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését – derül ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) tájékoztatójából. E szerint vállalkozási tevékenységet folytató magánszemély kérelmét az abban hivatkozott indokokra figyelemmel bírálja el az adóhatóság. Ilyen indok lehet a megélhetés súlyos veszélyeztetettsége, illetve a gazdálkodási tevékenység ellehetetlenülése. A mérlegelés során az APEH többek között figyelembe veszi a mindennapi megélhetés (élelmezés) költségeit, a rezsiköltségeket, a lakást terhelő hitel havi törlesztőrészletét, a közös háztartáson kívül élő hozzátartozó igazolt támogatását, valamint a tartósan beteg, fogyatékos családtag ellátásával kapcsolatos többletköltségeket.
Jogi személy és egyéb szervezet esetében a pótlék és bírságtartozás kivételes méltánylást érdemlő körülmény fennállása esetén, így különösen akkor mérsékelhető, ha e tartozások megfizetése az adózó gazdálkodási tevékenységét ellehetetlenítené. A gazdálkodás ellehetetlenülése összetett vizsgálatot igényel, mivel ennek törvény szerinti következménye a tevékenység megszüntetése. A mérséklés intézménye tehát nem a felszámolási eljárás elodázására szolgál, így a kérelemre az APEH csak akkor bólint rá, ha a tartozás mérséklésével a racionális gazdálkodás még helyreállítható vagy elősegíthető. Következésképpen, ha a gazdálkodási tevékenység már ellehetetlenült, nincs helye a méltányosság gyakorlásának. Jogi személy és egyéb szervezet vagy gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemély pótlék- és bírságtartozása mérséklését az adóhatóság az adótartozás egy részének vagy egészének megfizetéséhez kötheti.
Fizetési kedvezmény engedélyezése kizárólag kérelemre történhet. Az eljárás gyorsítása érdekében a papíralapú kérelmet célszerű az elbíráláshoz szükséges adatok bemutatására szolgáló kitöltött nyomtatványon, illetve azzal együtt benyújtani az adóhatósághoz. Lehetőség van a fizetési kedvezményre irányuló kérelem elektronikus úton történő előterjesztésére is. Az elektronikus úton benyújtható kérelmeket kitöltve és kinyomtatva lehetséges hagyományos postai úton, illetve személyen is leadni az APEH ügyfélszolgálati irodáiban. A fizetési kedvezményre vonatkozó elsőfokú adóigazgatási eljárás illetéke a törvény rendelkezései alapján 2200 forint.
Forrás: Világgazdaság Online