Orbán Gábor: dollárkötvény-kibocsátás kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Orbán Gábor szerint még az idén elindulhat a devizaadósok újabb mentőprogramja, és az sem zárható ki, hogy erre állami pénz is lesz; a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a Heti Válasznak azt is elmondta: az IMF-hitel végtörlesztése miatt, a tartalékok visszaépítése érdekében újabb dollárkötvény-kibocsátással kell megjelennie a nemzetközi piacokon ősszel Magyarországnak.


A Heti Válasz csütörtöki számában megjelenő interjúban az államtitkár kifejti: minden devizaadósnak kötelező lesz igénybe vennie a most készülő legújabb mentőcsomagot, ám ha valaki külön nyilatkozik, hogy ki akar maradni belőle, erre lesz lehetősége. Hozzátette: az egyeztetések még folynak, de fontos volt, hogy a minisztérium orientálja a Magyar Bankszövetségben zajló munkát és gondolkodást azzal kapcsolatosan, milyen eredményt is vár pontosan.

Orbán Gábor az állami szerepvállalásról azt mondta: „nem látom be, miért ne csoportosíthatná át az állam az árfolyamgátra szánt erőforrásait egy másik programra, ha azt tapasztalja: a jogosultak alig 40 százalékának jelent megoldást az árfolyamrögzítés”. A másik ok, hogy a devizahitelek forintosítása a jegybank esetében jelentős megtakarítással járna, az így felszabaduló erőforrást pedig fel lehetne használni az új programra.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Az államtitkár szerint a végtörlesztés a probléma kezelésében speciális volt, mert kedvezményes árfolyamon történt. Egyáltalán nem biztos, hogy a devizahitelek kivezetésének is kedvezményes árfolyamon kellene végbemennie – tette hozzá. A most körvonalazódó megoldásban a tőke, illetőleg a kamatok terén nyújtott segítség kombinációja is szóba jöhet, hiszen a kormánynak az a célja, hogy az adósok érzékelhető könnyítést tapasztaljanak. Bár a kormány egyértelműen az adósok oldalán áll, nem kockáztathatja a pénzügyi rendszer stabilitását a devizaadós mentés közepette – emelte ki.

Orbán Gábor szerint szakmailag most is indokolt lehet az MNB szerepvállalása, hiszen a lakossági devizahitelezés visszaszorításával a jegybanki devizatartalék-igény is mérséklődhet.

Arra a kérdésre, hogy az IMF-hitel idő előtti visszafizetése után megcsappan tartalékokat hogyan fogják visszatölteni a korábbi szintre, azt válaszolta: „úgy vélem, az Államadósság Kezelőnek még az idén dollárkötvényt kell kibocsátania a nemzetközi piacokon”. Orbán Gábor szerint egy dollárkötvény-kibocsátásra a tartalékok visszaépítése miatt van szükség.

Hangsúlyozta: az IMF-hitel és a piaci finanszírozás „úgy hozható közös nevezőre, ha figyelembe vesszük az eltérő futamidőt és devizanemet. Így kiderül, hogy közel azonos a két hitel költsége. Az IMF-kölcsön egyébként sem azért van, hogy a piaci hiteleket kiváltsa. Ezért csak nagyon korlátozott összegben ad valóban kedvezményes kamatszinten hitelt. Az IMF minden programjának az a végső célja, hogy az adott országot visszaterelje a piaci finanszírozáshoz” – hangsúlyozta Orbán Gábor.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.

2024. május 7.

Így bővült a lekérhető videószolgáltatások közönsége 2023-ban

2023-ban is folytatódott a lekérhető filmszolgáltatások (streaming) használatának előretörése Magyarországon. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) éves fogyasztói felmérésének legújabb eredményei szerint a tavalyi év végén a 15 év feletti lakosság 41 százaléka nézett rendszeresen mozgóképes tartalmat valamelyik streamingszolgáltatónál.

2024. május 7.

K&H: a fenntarthatóság a vállalkozások számára is nyereséges

Azok a vállalatok, amelyek működésükbe beépítik a fenntarthatóságot, jelentős előnyöket élveznek azokkal a versenytársaikkal szemben, amelyek erre a területre nem fordítanak kellő figyelmet – derül ki egy nemrégiben közzétett, vállalati felsővezetők körében készített globális kutatásból – olvasható a K&H közleményében.