Otthon Centrum: az utóbbi fél évben az ingatlanvásárlók mindössze 2,5 százaléka volt külföldi


Továbbra is a magyarok pörgetik az ingatlanpiacot, az utóbbi fél évben a vevők mindössze 2,5 százaléka volt külföldi állampolgár, akik közül sokan életvitelszerűen Magyarországon élnek – közölte saját adatai alapján az Otthon Centrum (OC) hétfőn.

A közlemény idézte Soóki-Tóth Gábort, az OC elemzési vezetőjét, aki elmondta a külföldiek által az OC közreműködésével vásárolt ingatlanok átlagos értéke 48,8 millió forint, ami alig 100 ezer forinttal magasabb a magyarok által vásároltaknál. Míg a németek átlagosan 31,2 millió forintért, addig a kínaiak 69,7 millió forintért vásároltak – tette hozzá.

A közlemény szerint a kínaiakat kizárólag Budapest belvárosa érdekli, a németek viszont egyetlen lakást sem vettek a fővárosban, és Pest vármegyében is csupán egyet. Körükben a legkedveltebb települések a somogyi Bolhó, Bélavár, Babócsa, valamint a zalai Zalaszentbalázs, Hévíz és Zalakomár.

Arra is kitértek, hogy a vásárlást saját pénzből finanszírozza a külföldiek 92,5 százaléka, hitelt elvétve vesznek igénybe. Ezzel szemben a magyar vásárlók 23 százaléka használ hitelt, 11 százaléka állami támogatást a vásárláshoz.

Hozzátették, hogy a külföldiek leginkább a használt téglalakást keresik, a panel és az új építésű lakások vásárlói között arányuk elhanyagolható.

A Magyarországon vásárló külföldiek legnagyobb számban a 30 és 40 év közötti, valamint a 60 évnél idősebb korosztályból kerülnek ki, e két korcsoporthoz köthető a vásárlások több mint fele. A magyar állampolgárok között viszont a harmincasok és negyvenesek aránya a legmagasabb, míg a legfiatalabbak és a nyugdíjasok között a legalacsonyabb.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 4.

Többet kellene költenie a hazai kkv-knak digitalizációra

Visszafogottság jellemzi a magyar kkv szektort, ha a digitalizációról van szó. A jelenlegi turbulens gazdasági környezetben sokan inkább a kivárásra játszanak, hátha javulnak a gazdasági mutatók. Noha a K&H kkv bizalmi index harmadik negyedéves kutatási eredményei alapján visszaesés látszik a szektor informatikai beruházási hajlandóságában, a bank szakértője szerint akár versenyképességük megőrzésének kulcsa is lehet a digitális megoldások irányába történő fejlesztés.