Pesszimista pénzügyesek – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyarországi vállalatok pénzügyi igazgatói továbbra is rendkívül borúlátóak régiós kollégáikhoz képest – a gazdasági növekedést, illetve cégük kilátásait tekintve egyaránt. Az InfoTandem heti infografikája.


Lengyelországban ötször nagyobb arányt képviselnek azok a céges pénzügyi vezetők (CFO), akik nemzetgazdaságuk idei gyors növekedésében bíznak, mint Magyarországon – derül ki a Deloitte friss régiós felméréséből, amelynek során 11 ország félszáz menedzserét kérdezték meg. Míg ugyanis a lengyeleknél a válaszadók 62 százaléka remél országában minimum 2,5 százalékos GDP-bővülést 2016-ban, addig nálunk mindössze 12 százalék nyilatkozott így. Ennél kétszer többen, 25 százaléknyian vélik úgy, hogy a magyar növekedési tempó legfeljebb 0,5 százalékot ér majd el, további 31 százalék pedig a szolid 0,6–1,5 százalékos sávra voksol. Nem sokkal vigasztalóbb a kép akkor sem, ha az itteni CFO-kat a saját vállalatuk pénzügyi kilátásairól faggatjuk. A megelőző időszakinál optimistábbnak e téren csupán a szűk egyharmaduk mondta magát (szemben például a cseh válaszadók 61 százalékával, vagy a lengyelországiak és romániaiak több mint felével), 13 százalékuk pedig kifejezetten borúlátóbbá vált az utóbbi időben.

A fentiek fényében nem meglepő, hogy a hazai pénzügyi igazgatók közép-európai társaikhoz viszonyítva kisebb arányban tervezik beruházási kiadásaik növelését a következő időszakban.

Figyelemreméltó ugyanakkor, hogy döntő többségük – kilenctizedük – valamilyen átalakításra készül, vagy új üzleti modell bevezetését fontolgatja, azaz aktívan próbálja jobb helyzetbe hozni vállalatát. Ugyanakkor háromnegyedük még nem látja elérkezettnek az időt arra, hogy kockázatosnak számító lépéseket is bevállaljon.

Az erős pesszimizmus ellenére a megkérdezettek kétharmada növekedést remél a 2016-os eladásokban. Szintén viszonylag jó hír, hogy 70 százalékuk továbbra sem tart szakemberhiánytól a pénzügyi területen (jóllehet a tehetséges pályakezdők kiválasztása egyre nagyobb gondot okoz), ám munkaerő-bővülésre csupán egyötödük számít az idén.

Érdemi változás, hogy az idén immár nem a gyorsan változó jogi és adózási környezet, hanem a piaci nyomásból fakadó árcsökkentés a legkomolyabb kihívás a hazai pénzügyi igazgatók szemében. A hitelforrások elérhetősége a zömüket nem aggasztja (a banki hitelfelvételt 40 százalék gondolja vonzó lehetőségnek), ám a többség azért egyelőre inkább a belső finanszírozási formákat preferálja.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.