Századvég: romlott a gazdasági közérzet márciusban Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A súlyosbodó vírushelyzet és a bevezetett szigorítások miatt a lakosság és a vállalatok konjunktúraérzete is romlott.

A -100 és +100 közötti skálán értelmezett index értéke a lakosság esetében érdemben, -6,4 pontról -11,4 pontra, a vállalkozások esetében pedig -12,1 pontról -15,1 pontra esett vissza. A lakossági index ezzel a tavaly októberi, míg a vállalati a tavaly júliusi szintjére csökkent – közölte márciusi felmérésének eredményeit a Századvég Gazdaságkutató.

Mind a négy alindex romlott

Megjegyezték azt is, hogy a március eleji szigorítások bejelentése a felmérés elvégzése közben történt, azaz annak hatása még csak részben jelent meg az adatokban. A gazdasági közérzet javulása csak akkor várható, ha a háztartások életét, valamint a gazdaságot érintő, a járvány elleni egészségügyi védekezést szolgáló korlátozásokat feloldják.

romlott

A Századvég mérései szerint a lakossági konjunktúraindex mind a négy alindexe romlott márciusban. A legkisebb mértékű csökkenés az anyagi helyzetet jellemezte, ennek indexe -6,7 pontról -8,8 pontra csökkent, tehát anyagi helyzetén március elején a lakosság még kevésbé érezte a járvány harmadik hullámának hatását.

A legnagyobb romlás az infláció megítélésében történt, az ezt leíró index -17,4 pontról -27,5 pontra csökkent. Ezt a forint gyengülése, az üzemanyagárak emelkedése, illetve a tavalyi lezárások nyomán bekövetkező áremelkedések tapasztalatai magyarázhatják – mutatott rá a gazdaságkutató.

A gazdasági helyzet megítélésének értéke -10,5 pontról -17,4 pontra esett, összhangban a szigorodó korlátozásokkal. Decemberi szintje közelébe romlott a foglalkoztatási helyzet megítélése is, -0,4 pontról -6,0 pontra.

Hibahatáron belül javult a vállalati beruházások megítélése

A vállalati alindexek esetében az előző hónaphoz viszonyított eltérések kisebbek voltak, mint a lakossági alindexeknél. A korlátozások szigorítása miatt itt is érdemi romlás tapasztalható a gazdasági környezet esetében, -18,4 pontról -25,7 pontra esett vissza a mutató.

A legpozitívabb továbbra is az iparági környezet megítélése, ugyanakkor a mutató értéke itt is csökkent, 15,4 pontról 12,9 pontra.

A termelési környezet indexe -13,8 pontról -15,5 pontra, az üzleti környezeté pedig -15,1 pontról -17,4 pontra csökkent.

Az egyes kérdések közül a legnagyobb – de így is csekély mértékű – javulás az elmúlt egy évben végrehajtott beruházásokra vonatkozó kérdésben történt. Itt az igen választ adók aránya hibahatáron belül, 30,0 százalékról 32,5 százalékra emelkedett.

A legnagyobb romlás a lakossági felméréshez hasonlóan a vállalatok körében is a következő egy év gazdasági helyzetének várható alakulásában történt. Itt 13,2 százalékról 18,5 százalékra nőtt a jelentős, míg 18,6 százalékról 23,6 százalékra a kismértékű romlást várók aránya. Az előző havi szint környékén, 19,6 százalékon voltak a változatlanságra számítók. Eközben 36,0 százalékról 25,9 százalékra csökkent a kismértékű javulásra és 8,5 százalékról 5,8 százalékra a jelentős javulásra számítók aránya.

(MTI)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Csökkent az AutoWallis árbevétele és nyeresége

Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Adózás utáni eredménye 1,48 milliárd forint lett, 70 százalékkal csökkent a tavalyi első negyedévhez képest – közölte a vállalat pénteken.

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.