Szépen kaszáltak a bankok tavaly


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bankszektor 2021-ben 820 milliárd forint konszolidált nettó nyereséget ért, több mint kétszeresét az előző évi 385 milliárd forintnak és 126 milliárd forinttal meghaladta a 2019-es összeget, míg a negyedik negyedévi eredmény 178 milliárd forint volt.

A múlt évben összesen 5 hitelintézet volt veszteséges, pontosan a fele az előző évben veszteséges hitelintézetek számának – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján hétfőn közzétett előzetes adatokból.

A költségek is nőttek

A tőkearányos jövedelmezőség (RoE) az előző évi 6,4 százalékosról 11,6 százalékosra, az eszközarányos jövedelmezőség (RoA) 0,6 százalékról 1,2 százalékosra javult.

Az előző évekénél számottevően jobb eredményben jelentős szerepet játszott a 17,8 százalékkal magasabb, 1661 milliárd forint nettó kamateredmény és a 12,6 százalékkal nagyobb, 932 milliárd forint díj- és jutalékeredmény. A növekedéshez hozzájárult a hitelállomány 17,0 százalékos és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírállomány 13,0 százalékos emelkedése.

bankok

A működési bevételek 14,1 százalékos növekedésével szemben a költségek 7,9 százalékkal haladták meg az előző évieket.

Míg 2020-ban a korábbi éveknél jóval nagyobb, 399 milliárd forint nettó értékvesztés és céltartalékképzés történt, tavaly ez 61,0 százalékkal kisebb 156 milliárd forint volt. Míg 2020-ban az eredmény 43,6 százalékát vitte el megképzett értékvesztés, addig tavaly ez csak 13,7 százalék volt.

17 százalékkal nőtt a hitelállomány

A két legjelentősebb eszköztípus továbbra is a hitelek és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya, amelyek együttesen az eszközök 85,6 százalékát tették ki mind 2020, mind 2021 végén. A hitelállomány 6472 milliárd forintos, 17,0 százalékos éves növekedése valamivel magasabb mint a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állományának 1748 milliárd forintos, 13,0 százalékos emelkedése, így az eszközállományon belüli részesedése kis mértékben, 63,6 százalékra emelkedett.

A teljes forrásállományon belül a legnagyobb részarányt képviselő betétállomány 2021-ben a teljes eszközállománnyal közel azonos arányban, 15,6 százalékkal nőtt, így részesedése érdemben nem változott, év végére 81,8 százalék lett. A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya ugyanebben az időszakban némileg magasabb ütemben, 17,0 százalékkal nőtt, részesedése 2021 végén 4,3 százalék volt. A saját tőke tavalyi 15,3 százalékos növekedése közel állt az eszközállomány dinamikájához, éves növekménye így 915 milliárd forint volt; forrásállományon belüli év végi részesedése 9,8 százázalék lett, az idegen forrásokhoz viszonyított aránya pedig 10,9 százalékot tett ki – közölte az MNB.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.