Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 7,3 százalékkal csökkent


Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 7,8 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 7,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szeptemberben 1,3 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 13 százalékkal, az importoldalon 8,1 százalékkal nőtt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,5, az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,9 százalékkal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz képest lényegében változatlan maradt a kiskereskedelmi forgalom volumene a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint.

2023. január-szeptemberben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 9,3 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál – közölte a KSH.

Szeptemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,3 százalékkal kisebb lett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,7 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,7 százalékkal mérséklődött.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 7,5 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,6 százalékkal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,9, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 14, a használtcikk- és a bútor-, műszakicikk-üzletekben 16-16, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 19 százalékkal kisebb lett.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene lényegében nem változott.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 19,9 százalékkal elmaradt az előző év azonos havitól. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai lényegében nem változtak. Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1530 milliárd forintot ért el szeptemberben. Az országos kiskereskedelmi forgalom 48 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Január-szeptemberben  9,3 százalékkal kisebb lett a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 6,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,3, az üzemanyag-kiskereskedelemben 21,1 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene – ismertette a KSH.

Szeptemberben 1,3 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Szeptemberben 1,3 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 13 százalékkal, az importoldalon 8,1 százalékkal nőtt – jelentette szerdán első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Szeptemberben az export euróban számított értéke 5,1 százalékkal, az importé 19 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.  A termék-külkereskedelmi egyenleg 2,1 milliárd euróval javult. A kivitel értéke 12,8 milliárd eurót (4930 milliárd forintot), a behozatalé 11,5 milliárd eurót (4442 milliárd forintot) tett ki. A kivitel 76, a behozatal 69 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le – közölte a KSH. Külkereskedelmi termékforgalom szeptemberi, részletes adatait december 1-én közli második becslése alapján a KSH.

Olaszországban is csökkent a kiskereskedelmi forgalom

Augusztus után szeptemberben is csökkent az olaszországi kiskereskedelmi forgalom az előző havihoz mérve – derült ki az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) szerdán közzétett adataiból.

Szeptemberben 0,3 százalékkal csökkent az olaszországi kiskereskedelmi forgalom értéke az augusztusban jegyzett 0,4 százalékos zsugorodást követően. Az élelmiszerek értékesítése 0,2 százalékkal, az élelmiszeren kívüli termékeké pedig 0,5 százalékkal esett vissza.

A kiskereskedelmi eladások volumene egy hónap alatt 0,6 százalékkal csökkent az augusztusi 0,5 százalékos esés után, ami a fogyasztói kereslet gyengülését jelzi az inflációs nyomás miatt. A harmadik negyedévben a kiskereskedelmi forgalom értéke nem változott, az eladások volumene viszont 1,3 százalékkal csökkent a második negyedévhez képest.

Éves összehasonlításban az olaszországi kiskereskedelmi forgalom értéke 1,3 százalékkal, 2022 októbere óta a leglassabb ütemben nőtt szeptemberben az előző havi 2,4 százalékos bővülést követően. A kiskereskedelmi eladások volumene ugyanakkor 4,4 százalékkal csökkent éves összehasonlításban az év kilencedik hónapjában – áll az ISTAT honlapján közzétett közleményben.

Romániában viszont az év első kilenc hónapjában 2 százalékkal bővült a kiskereskedelem

Romániában a nyers adatok szerint 2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi árbevétel az idei első kilenc hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított érték szerint 2023 első kilenc hónapjában 2,2 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi árbevétel éves összevetésben. A nyers adatok szerint az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-forgalmazásból származó árbevétel 3,4 százalékkal nőtt, a nem élelmiszer jellegű termékek esetében 3,5 százalékos volt a növekedés. Az üzemanyag-értékesítés bevétele 3,1 százalékkal csökkent az előző év első kilenc hónapjához képest. A szezonális és naptárhatással kiigazított értékek 3,1 százalékos árbevétel-növekedést mutatnak az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek és 3,7 százalékosat a nem élelmiszer jellegű termékek esetében. Az üzemanyagok kiskereskedelmi értékesítése 2,2 százalékkal kisebb árbevételt eredményezett. A kiskereskedelmi árbevétel növekedése elmaradt az év első kilenc hónapjában az INS által mért 5,7 százalékos átlagos inflációtól. A kilenc havi adat a fogyasztás lassulását mutatja, az első negyedévben ugyanis még 5,2 százalékkal nőtt éves összevetésben a kiskereskedelmi árbevétel, az első fél évben pedig 3 százalékkal.

Csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben is

Havi és éves összevetésben is csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben szeptemberben. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint szeptemberben az euróövezetben az elemzők által várt 0,2 százaléknál némileg nagyobb mértékben, 0,3 százalékkal csökkent, az Európai Unióban pedig 0,2 százalékkal zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom augusztushoz képest, amikor az euróövezetben 0,7 százalékos, az EU-ban 0,5 százalékos forgalomcsökkenést regisztráltak júliussal összevetve.

Éves összevetésben az euróövezetben a kiskereskedelmi forgalom az augusztusi 1,8 százalékos zsugorodást követően az elemzők által várt 3,1 százalék helyett 2,9 százalékkal, immár a 12. egymást követő hónapban csökkent szeptemberben, míg az EU-ban az augusztusi 1,8 százalékos csökkenés után szeptemberben 2,7 százalékkal esett.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.