Telepengedélyezés egyszerűbben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly április óta lényegesen egyszerűbb és gyorsabb a telepengedélyezési eljárás, jónéhány tevékenység már csak bejelentés-köteles, és csak indokolt esetben vonnak be szakhatóságokat az eljárásba. Az új eljárást a 358/2008. (XII. 31.) Kormányrendelet szabályozza, ami 2009. áprilistól hatályos, és 2009. októberében módosult.

Az új szabályozás értelmében az eddigi 165 helyett csak 66 tevékenységi körre kell engedélyezési eljárást folytatni, 83 tevékenységi körnél elegendő bejelenteni a telep létesítését. Az ipari területen, valamint a 6 hónapnál nem régebbi jogerős és végrehajtható használatbavételi vagy végleges fennmaradási engedéllyel rendelkező telepen minden tevékenység engedélyezés nélkül, bejelentés alapján gyakorolható. Az ipari területeken kívül engedélyezésre csak azoknál a tevékenységeknél van szükség, amelyeknél a környezetben élők nyugalmának, egészségének biztosítása, a környezet védelme indokolttá teszi, és ezek a célok más úton – így például utólagos ellenőrzéssel – nem lennének elérhetőek.

Eljárás bejelentésnél

A bejelentés az engedélyezéssel szemben azt az előnyt biztosítja a vállalkozásoknak, hogy annak megtörténtével az adott tevékenység gyakorlását azonnal meg lehet kezdeni. Az ügyintézés annyival is egyszerűbb, hogy átkerült a kistérségi jegyzőhöz.

Természetesen az üzemnek és működésének továbbra is meg kell felelnie a jogszabályoknak (például építésügyi, tűzvédelmi, környezetvédelmi rendelkezések), de nem kell minden hatóságnál külön kérelmet benyújtani, az eljárás lényegesen egyszerűsödik.

A bejelentés-köteles tevékenységnél a kérelem benyújtását követően a jegyző haladéktalanul köteles meggyőződni arról, hogy a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, meghatározott övezeti besorolás, illetve ezek hiányában az építési törvényben rögzítettek szerint a bejelentésben feltüntetett telepen végezhető-e az adott tevékenység. Amennyiben azt állapítja meg a jegyző, hogy a kérelemben jelzett tevékenység nem végezhető, az ipari tevékenység végzését megtiltja és a telepet bezáratja.

Ha azonban a jegyző nem talál kifogást, haladéktalanul nyilvántartásba veszi a telepet. A jegyző az általa vezetett nyilvántartást az interneten közzéteszi, és értesíti a szakhatóságokat, akik a bejelentés kézhezvételétől számított 22 munkanapon belül ellenőrzik a telepet. A rendelet melléklete határozza meg, hogy az adott ügyben melyik szakhatóságnak kell vizsgálatot tartania.

Engedélyek gyorsabban

A rendelet 2. számú melléklete sorolja fel azt a 66 tevékenységet, illetve szolgáltatást, amelynek végzéséhez továbbra is szükség lesz telepengedélyre. A tevékenység a jogerős engedély nélkül nem kezdhető meg, azonban az eljárás egyszerűbb és gyorsabb. A kérelmet ugyanis a telep helye szerint illetékes kistérségi jegyzőhöz, Budapesten pedig a kerületi jegyzőhöz kell benyújtani, és a továbbiakban a hatóságok felé ő intézkedik, sok időt megtakarítva ezzel a vállalkozásnak. A jegyző a telepengedély kiadása előtt helyszíni szemlét tart a telepen, amelyről értesíti a kérelmező vállalkozást, a teleppel szomszédos ingatlanok tulajdonosait, valamint az eljárásban közreműködő szakhatóságokat.

A jegyző a beszerzett szakhatósági hozzájárulások alapján és a településrendezési, építési előírásokkal összevetve vizsgálja, hogy a telep megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. Amennyiben igen, akkor 30 napon belül kiadja a telepengedélyt. Kisebb hiányosságok esetén pedig hiánypótlásra szólítja fel a vállalkozást.

Szabálytalan tevékenység

Amennyiben a szakhatóságok vagy a jegyző valamilyen hiányosságot állapít meg, és az üzemeltető a felszólítás ellenére sem teszi meg a szükséges intézkedéseket, a jegyző az észlelt hiányosságok megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra felfüggesztheti a tevékenység gyakorlását a telephelyen, vagy a napi üzemeltetési, nyitvatartási időtartam meghatározásával vagy más módon korlátozhatja, vagy a telepet ideiglenesen bezárathatja.

Amennyiben pedig a vállalkozás telepengedély-köteles tevékenységet telepengedély nélkül, vagy bejelentés-köteles tevékenységet bejelentés nélkül végez, vagy a tevékenység gyakorlását felfüggesztő, korlátozó, illetve a telep ideiglenes bezárását elrendelő határozatban meghatározott időtartam alatt sem tesz eleget a határozatban foglaltaknak,
a jegyző az ipari tevékenység folytatását megtiltja, illetve a telepengedélyt visszavonja, és a tevékenységet, illetve a telepet törli a nyilvántartásból.

A cikk az Adóparadicsom magazin 2009/3. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.