Többet vásárolunk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztusban 1,5 százalékkal nőt a kiskereskedelmi forgalom, a bővülés üteme az év végére 4 százalékos lehet.


Júliusban 2,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással kiigazított és a nyers adatok szerint egyaránt – jelentette szerdán az első becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).A forgalom növekedési üteme az élelmiszerfogyasztás lassulása miatt jelentősen elmaradt a júniusi 4,1 százaléktól.

Az élelmiszer eladások volumene a júniusi 6,2 százalékos éves növekedésről 1,6 százalékra esett vissza, a nem élelmiszer jellegű termékek értékesítése viszont 1,1 százalékról 2,7 százalékosra gyorsult.

(MTI)

A márciusi kiskereskedelmi forgalom 8,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – közölte honlapján naptárhatástól megtisztított első becslésként a KSH. A februári éves bővülés üteme 6,7 százalékos volt. Az első negyedévben 7,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben.

Márciusban alacsony bázisról jelentősen felgyorsult a nem élelmiszer jellegű termékek értékesítési volumene, amely 8,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az üzemanyag-forgalom 9,5 százalékkal, az élelmiszerkereslet 7,9 százalékkal nőtt egy év alatt.

Az év első három hónapjában a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 8,2 százalékkal bővült az élelmiszer-kiskereskedelem, a nem élelmiszer jellegű termékek értékesítési volumene 5,8 százalékkal nőtt. Az üzemanyag-forgalomban 6,8 százalékos növekedést mértek az első negyedévben.

               

A KSH emlékeztet: tavaly július elsejétől átalakult a dohánytermékek kiskereskedelmének szerkezete, és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. teljes körű adatállománya is rendelkezésre áll. Így 2014 első hat hónapjának kiskereskedelmi adatait nem lehet összehasonlítani a tavalyi év első félévi adataival.  A dohánykereskedelem átalakulásával párhuzamosan kialakított online pénztárgéprendszer hatására a bevallott forgalom is megnőtt, „kifehéredett” – jegyzi meg a KSH.

Az előző módszertan naptárhatástól megtisztított adatai szerint a márciusi kiskereskedelmi forgalom 5,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a februári 4,3 százalékos növekedés után.

   

       

Augusztusban 1,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene éves összevetésben – közölte honlapján gyorsbecslésként a KSH.  A forgalom havi növekedése 0,9 százalékos volt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,3, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,6 százalékkal nőttek az eladott mennyiségek.

A bővülést a várakozásokat meghaladó mértékűnek nevezi elemzésében Suppan Gergely. A Takarékbank senior elemzője szerint a fokozatosan élénkülő kiskereskedelmi forgalom összhangban van javuló fogyasztói bizalommal, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt emelkedő reálbérekkel.

A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest gyorsabb növekedést mutathat, ami a negyedik negyedévben bázishatások, a pedagógus- és egészségügyi béremelések, valamint a további rezsicsökkentés miatt jelentősebb mértékben gyorsulhat, így a kiskereskedelmi forgalom növekedése az utolsó negyedévben meghaladhatja a 4 százalékot. Idén összességében 1,5 százalékkal nőhet a kiskereskedelmi forgalom – olvasható a Takarékbank elemzésében.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Negyedmillió fölött a budapesti albérletár

Tovább drágult a budapesti bérlakáspiac, az átlagos havi albérletár átlépte a negyedmillió forintos határt; eközben vidéken a tavalyi extrém áremelkedés után ellenkező trend rajzolódott ki: ott csökkennek a bérleti díjak.

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.