Tovább csökkennek a reálkeresetek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóemelések idén csaknem 3 százalékponttal növelték az inflációt – derül ki a Kopint-Tárki konjunktúrajelentéséből. Az intézet szerint több, jövő évre tervezett költségvetési bevétel bizonytalan.


A változatlan adótartalmú árindex az év végére 3 százalék körül alakul, tehát ha nem lettek volna az idei adóváltoztatások, akkor el lehetett volna érni a 3 százalékos inflációs célt – mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója az intézet idei, negyedik konjunktúrajelentése bemutatóján. Idén várakozásaik szerint az árszínvonal 5,7 százalékkal emelkedik – tette hozzá.

Az inflációs előrejelzés 2013-ra az intézet modellje szerint 4,8-5 százalék lett volna, a kormány azonban 5,2 százalékkal számol – mondta el a kutató. Úgy fogalmazott: nem tudják, hogy pontosan mi áll a számítás mögött, de elfogadják a kormányzati előrejelzést.

A jelentés szerint elsősorban az adójóváírás végleges kivezetésének, illetve a költségvetési szektor gyenge bérdinamikájának eredményeképpen a nettó reálkeresetek 3,5-3,6 százalékkal csökkennek az idén, és a háztartások összesített reáljövedelmének 2,5-3 százalékos esése valószínűsíthető. Így a háztartások fogyasztása 2 százalékot meghaladó mértékben zsugorodik.

Az intézet várakozása szerint a reálkeresetek jövőre 0,3 százalék körül fognak csökkenni, de a magasabb keresetűek nagyobb részét kedvezően érinti majd a félszuperbruttó teljes kivezetése. Jövőre a fogyasztásnak a jövedelemnél nagyobb mértékű, 0,8 százalék körüli esésével számol a Kopint-Tárki.

A jelentés szerint a jövő évi költségvetést a júniusban benyújtott javaslathoz képest számottevően módosította az Országgyűlés. A 800 milliárd forintos kiigazítást célzó lépések között a Kopint-Tárki szerint olyanok is vannak, amelyek sikere erősen kétséges, példaként az adóbeszedés hatékonyságának fokozását vagy a gazdaság kifehérítéséből származó pluszbevételeket említik. Ugyanakkor bizonyos tételek – például a tranzakciós illeték vagy a közművezeték-adó – biztosan befolynak, ami a kutatóintézet szerint elméletileg lehetővé teszi a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartását.

A Kopint-Tárki az idei évre 1,3 százalékos GDP-csökkenést vár, jövőre pedig stagnálás valószínűsítenek, lefelé mutató kockázatokkal.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.

2024. május 8.

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

A növekvő működési bevételeknek és a kontrollált költségeknek köszönhetően az egy évvel korábbinál jobb eredménnyel zárta az Erste Bank az első negyedévet: a működési eredmény 40 százalékkal 62,8 milliárd forintra, az adózott eredmény pedig közel 29 milliárd forintra nőtt az előző évi 6,3 milliárd forint profit után – jelentette be Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.