Tovább olvadt a cégek hitelállománya – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptemberben a nem pénzügyi vállalatok forintban nettó hitelfelvevők, míg devizában nettó törlesztők voltak, összességében azonban a hitelállományuk csökkent – derül ki az InfoTandem heti infografikájából. A jegybank további tartós visszaesésre számít a hitelezésben.


A Magyar Nemzeti Bank október végi, a hitelintézetek összevont mérlegét bemutató közleménye szerint 2012 szeptemberében a nem pénzügyi vállalatok forinthitelei a tranzakciók (azaz a kölcsönfelvételek, illetve a törlesztések) eredményeként 35,8 milliárd forinttal emelkedtek, miközben a devizahitelek állománya 26,4 milliárd forintnyival olvadt.

Az átértékelődés és egyéb változások azonban módosítottak az összképen: a forinthiteleknél 21,7 milliárdra mérsékelték a havi nettó többletet, míg a devizásoknál 5,5 milliárddal tovább rontották a negatív szaldót. Eközben az e vállalati kör által kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya valamelyest emelkedett. Mindezek eredőjeként a hitelintézetek összevont mérlegében a nem pénzügyi vállalatokhoz kötődő eszközök (hitelek és kötvények) az első őszi hónapban 8,5 milliárd forinttal apadtak. Ha csak a tranzakciókat néznénk, akkor 11,2 milliárdos plusz mutatkozna.

A betétállomány szeptemberi nettó változását az átértékelődések kevésbé korrigálták. Mindent beszámítva, a forintbetétek 4 milliárddal gyarapodtak, a devizabetétek 16,6 milliárd forinttal visszaestek. A végeredmény így 12,6 milliárdos betétkivonás, amely átértékelődések nélkül is 6,1 milliárdos lenne.

A jegybank legfrissebb, november 5-i pénzügyi stabilitási jelentése megállapítja, hogy bár a hazai bankrendszer likviditása és tőkehelyzete erős, a jövedelmezőségi kilátásai – a romló portfólióminőség és magas adóterhelés – miatt kedvezőtlenek. Ezért a szektor nem támogatja hitelezéssel a gazdaság növekedését, ami tovább mélyíti a recessziót. Az MNB elemzői a következő két évben nem várnak fordulatot az új hitelezés terén, ami a hitelállomány további tartós csökkenését vetíti előre. Az állam a bankrendszer adóterheinek mérséklésével és a szabályozói környezet kiszámíthatóságának javításával segíthetné a hitelezés fellendülését.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).