Vállalati hitelezés: jóra nem számíthatunk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalati hitelezésért felelős banki vezetők szerint az utóbbi hónapokban érzékelhetően romlott a hangulat a vállalati hitelpiacon, és a közeljövőben sem várható számottevő javulás – ezt tükrözi a KPMG vállalathitelezési hangulatindexének változása.


A KPMG közleménye szerint az elmúlt egy évben tapasztalható fokozatos hangulatromlás jól nyomon követhető a hangulatindex értékének változásán. A mutató 2011 júniusában még 1,5-ös szintet ért el a -10-től +10-ig terjedő skálán, majd tavaly novemberre +0,1-re esett vissza, idén tavasszal pedig negatív tartományba fordult.

A felmérés szerint bár a bankszektor szereplői alapvetően továbbra is nyitottnak tekintik magukat a vállalati ügyfelek finanszírozására, a hitelezési hajlandóságot tekintve negatív trend jeleit látni. A vállalati hitelportfóliók nagyságának várható alakulásával kapcsolatban hasonlóan borús a kép – olvasható a közleményben.

A válaszadók a bankszektor egészében számottevő csökkenést várnak az előttünk álló évtől. Pozitívum ugyanakkor, hogy a vállalatihitel-kereslet területén növekvő érdeklődésről nyilatkozott a bankok negyede, jóllehet az aktivitás még így sem éri el a 2011 júniusában tapasztalható szintet.

„A hitelkérelmek kedvező elbírálását jelenleg leginkább a vállalatok javuló üzleti kilátásai tudnák elősegíteni, de a hiteldöntésnél kiemelten fontos szempont a múltbeli gazdasági teljesítmény, a hitelezési előtörténet és a vállalat aktuális eladósodottsági szintje is” – idézi a közlemény Palotai Zsoltot, a KPMG igazgatóját.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.