Varga: hétfőtől már jegyezhető a magyar állampapír plusz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hétfőtől már jegyezhető a magyar állampapír plusz (máp plusz), az új lakossági állampapír 5 éves futamidő alatt folyamatosan emelkedő magas hozamot kínál, az adómentes megtakarítási lehetőség átlátható és könnyen elérhető az érdeklődők számára, a befektetett összegnek nincs alsó határa – mondta a pénzügyminiszter hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

Varga Mihály hozzátette, a termék könnyű elérhetőségét biztosítja, hogy a Magyar Államkincstár és a kereskedelmi bankok hálózata mellett a máp plusz értékesítésébe a Magyar Posta és a Fundamenta Lakáskassza Zrt. is bekapcsolódott.

A befektetés kiemelkedő hozamot kínál, a kamat mértéke az első fél évben évi 3,5 százalék, az első év végén 4 százalék, ezt követően pedig évente 0,5 százalékponttal emelkedik, így az 5. év végére a kamatszint eléri az évi 6 százalékot.

A pénzügyminiszter kiemelte, hogy a máp plusz után nem kell kamatadót fizetni, ahogy a 2019. június 1-je után kibocsátott állampapírok kamata után sem. Mindezek alapján öt év alatt kamatos kamattal és 1 millió forintos befektetéssel számolva a máp plusz állampapír több mint 270 ezer forintot hoz a befektetőnek.

Varga Mihály szólt arról is, hogy a termék rugalmas, a futamidő lejárta előtt is eladható, a kamatforduló napjától számított öt munkanapon keresztül 100 százalékon, azaz veszteség nélkül visszaváltható az addig elért kamatokkal együtt (az év többi napján 99,75 százalékos árfolyamon váltható vissza). Azok számára is megéri ezt választani, akik csak rövid időszakban szeretnének megtakarítani.

A magyar állampapír plusz bevezetésével az egész ország jól jár, előnyös az emberek számára, ugyanakkor az államháztartás stabilitását is segíti – jelentette ki a tárcavezető.

Tátrai Bernadett, a Fundamenta Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a máp plusz értékesítésébe a társaság az országos lefedettségű, 2000 emberből álló személyi bankár hálózata segítségével kapcsolódik be. A hálózatban dolgozó szakemberek a magyar államkincstár termékeinek értékesítéséből külön vizsgát tettek és a Magyar Nemzeti Bank engedélyével is rendelkeznek. A személyi bankár hálózat résztvevői városon és vidéken egyaránt az ügyfelek otthonába viszik el az új állampapírról szóló információkat.

Tátrai Bernadett kérdésre válaszolva elmondta, mivel a Magyar Államkincstárnál (MÁK) nem kell számlavezetési díjat fizetni, a Fundamenta pedig a MÁK értékpapírszámláját közvetíti az ügyfelek számára, ezért a Fundamenta ügyfeleinek sem kell számlavezetési díjat fizetniük.

A Pénzügyminisztérium által az MTI-nek hétfőn eljuttatott közlemény szerint a magyar állampapír plusz az egyik legbiztonságosabb befektetés, emellett magas, öt év alatt összességben 27,35 százalékos hozamot biztosít.

Az új termék bevezetésével még kiegyensúlyozottabbá válik az államadósság finanszírozása is, hiszen a lakosság az állam szempontjából megbízható befektető. A lakossági állampapíroknak köszönhetően 2018 végére az államadósság devizaaránya a 2010. évi 52 százalékról 23 százalékra csökkent, így jelentősen csökkent az ország külső sérülékenysége. A belföldi finanszírozás növekvő arányát a hitelminősítők is kedvezően ítélik meg, ezt már a februári felminősítések alkalmával is kiemelten pozitív tényezőként vették figyelembe – olvasható a minisztérium közleményében.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. május 31.

Jóval az infláció alatt emelkedett a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások díja

Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán friss kgfb-indexe alapján.

2023. május 31.

Cégsikerek: Újra nyereséggel zárt a Budapest Airport, rekordév a Garantiqa mögött

Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a COVID időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik – jelentette be szerdán közleményében a repülőtér üzemeltető társaság. Harminc éves történetének legsikeresebb évét zárta a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 2022-ben, 570 milliárd forint értékben vállalt új garanciát döntő részben mikro-, kis-, és középvállalati hitelek mögé; a kezességvállalási portfólió 28 százalékkal 2473 milliárd forintra emelkedett, ezzel a társaság már 3065 milliárd forint hitel felvételéhez segítette hozzá a magyar kkv szektort – közölte a társaság szerdán.