Zsebedben a milliók: pénzszerzés egyszerűen…


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Annak ellenére, hogy a legfrissebb adatok szerint továbbra sem népszerűek a vállalati hitelkártyák, nem árt, ha egy kkv szemével nézve alaposan megvizsgáljuk, pontosan mi is ez a termék, s egyáltalán miért lehet jó egy vállalkozásnak, ha ilyet igényel.

Üzleti kártya itthon

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) „A fizetési kártya üzletág Magyarországon (2007)” című kiadványa szerint a tavalyi évben mindössze 429 ezer darab business (azaz vállalati) kártya volt forgalomban, azaz a vállalati kártyák aránya mindössze 5 százalékot tett ki. A kibocsátók között huszonkét bank és egy pénzügyi vállalkozás található.

A kiadvány arra a gyakran előforduló jelenségre is felhívja a figyelmet, hogy a munkavállaló privát kártyaként, a saját számlájához kötötten igényel bankkártyát, míg a hivatalosan felmerülő kiadásokat utólag téríti meg a munkáltató, a bankkártyás műveletekhez kapcsolódó bizonylatok alapján. Ez azonban a statisztikában lakossági kártyaként jelenik meg, miközben a gyakorlatban business kártyaként is működik.

Hagyományos értelemben az üzleti kártya konstrukció lényege, hogy a munkáltató számlájához kapcsolva bocsátja ki a bank a munkavállalók számára azokat a kártyákat, melyeket a hivatalosan felmerülő költségek fedezésére lehet felhasználni.

Ami a felhasználást illeti, az üzleti kártyák esetében majdnem azonos az arány, 47 százalékban használja azt ugyanis a birtokos vásárlásra, míg 53 százalékban készpénzfelvételre, annak ellenére, hogy a készpénzfelvételnek magasabb a költsége, ráadásul maga a tranzakció szempontjából is kényelmesebb lenne csupán kártyával kiegyenlíteni a hivatalosan felmerülő költségeket.

Annak ellenére, hogy az üzleti kártyák csupán 3 százalékát teszi ki az üzleti hitelkártya, cikkünk további részét ennek a konstrukciónak kívánjuk szentelni.

Miért lehet jó üzleti hitelkártyát használni?

Az alacsony üzleti kártyahasználat talán arra is visszavezethető, hogy gyakran úgy gondolják a vállalkozók, hogy a céges kártya csupán az üzleti ebéd, vagy az üzleti ajándékok fedezésére használható fel, pedig korántsem ez a helyzet. A felhasználási lehetőség jóval szélesebb körű, a plasztikkal számos egyéb, az üzletmenettel kapcsolatos kiadás fedezhető.

Tipikus dilemma a kkv-k működése során, hogy fel merjenek-e magáningatlant ajánlani a céges hitel fedezeteként. Ha üzleti hitelkártyát igényelnek, abban az esetben úgy juthatnak pótlólagos forráshoz, hogy nem kell semmilyen tárgyi fedezetet felmutatniuk, vagy felajánlaniuk.

Amennyiben nem keveredne össze a céges és magánhasználat az üzleti kártyákkal kapcsolatosan, úgy egy tagadhatatlan előnye lenne a plasztiknak, hogy a két kiadást kiválóan el lehet különíteni egymástól.

Az APEH-nál is használható

Ha egy vállalkozás üzleti kártyában gondolkodik, mindenképpen számba kell vennie azt is, hogy hol tudja azt használni, akár készpénzfelvételre, akár vásárlásra gondol. Az idei év átütő újdonsága, hogy az egyszerűsített vállalkozói adót (eva) fizető cégek MasterCard Business kártyájuk segítségével is törleszthetik a negyedévenként felmerülő adókötelezettségeket.

A bankkártya-elfogadás az APEH ügyfélszolgálatain történik, ami vásárlási tranzakciónak számít. A vállalati hitelkártyával kiegyenlített adó ráadásul nem okoz könyvelési bonyodalmakat, miközben a lakossági hitelkártyával kiegyenlített adó már tagi kölcsönnek számít.

A cik teljes terjedelemben elolvasható a Pénzcentrum honlapján.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Csökkent az AutoWallis árbevétele és nyeresége

Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Adózás utáni eredménye 1,48 milliárd forint lett, 70 százalékkal csökkent a tavalyi első negyedévhez képest – közölte a vállalat pénteken.

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.