Bejegyzések bérszakadék címkével

2024. május 9. Munkaügyek

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. április 15. Munkaügyek

Megszüntetné a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.

2024. március 8. Munkaügyek

Nem csökken a nemek közötti bérszakadék, de már bátrabban váltanak a nők munkahelyet

Az idén 12. alkalommal megjelent PwC Women in Work Index adataiból kiderül, hogy a jelenlegi ütemben több mint 50 évre lesz szükség ahhoz, hogy az OECD mind a 33 tagországában megszűnjön a nemek közötti átlagos bérszakadék, ami a 2021-ben mért 13,2%-ról 2022-ben 13,5%-ra emelkedett. Az Egyesült Királyságban nőtt a bérszakadék, Magyarország bekerült a top15-be.

2021. november 8. Munkaügyek

Átláthatóvá tenné a bérezést, így csökkentené a bérszakadékot az Európai Bizottság

Rámutattak: az EU-ban a nők átlagosan még mindig kevesebbet keresnek, mint a férfiak, annak ellenére, hogy a nemek egyenlő bérezésének biztosítása már több mint 60 éve szerepel az uniós szerződésekben. Mint felhívták rá a figyelmet, a bérszakadék mögött sokrétű tényezők állnak: a gondozási felelősség túlnyomórészt a nőkre hárul, akik ezért gyakrabban dolgoznak részmunkaidőben. Emellett a nők gyakran alacsonyabb fizetésű ágazatokban és munkakörökben tevékenykednek. Többször előfordul az is, hogy kevesebbet fizetnek nekik, mint férfi kollégáiknak, ugyanazon vagy azonos értékű munkáért, ami későbbi nyugdíjukra is kihatással van. Az Európai Bizottság az év elején a bérezés átláthatóságáról szóló irányelvre tett javaslatot, amely révén konkrét eszközökkel kívánja felruházni a munkavállalókat jogaik érvényesítésére, és ösztönzi a vállalatokat, hogy felülvizsgálják bérstruktúrájukat. A bizottság szerint azok a munkaadók, akik időt szánnak a bérezés átláthatóságára és a javadalmazásra vonatkozó normák kidolgozására, versenyelőnybe kerülnek, mert vonzzák a tehetséges munkavállalókat. A brüsszeli testület emellett felszólította a társjogalkotókat, hogy késedelem nélkül fogadják el a bérezési átláthatóságról szóló irányelvet. Uniós felmérések szerint tízből kilenc európai nő és férfi úgy gondolja, hogy elfogadhatatlan a nemek közötti bérszakadék. Az európai munkavállalók egyetértenek a bérezés…