Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Egyéni vállalkozás értékesíteni szeretné ingatlanát, melyen egy vendéglátó egység is üzemel. Az egész ingatlan egy helyrajzi számon van, 3 néven: édesanya 50%, testvér 25%, vállalkozó 25% tulajdoni aránnyal. A többi tulajdnonos üzletszerű gazdasági tevékenységet nem végez. Az édesanya a házat 1988-ban vásárolta, a két testvér 1990-ben örökölte tulajdonjogát. A családi ház mellé 1992-ben épült fel a presszó, illetve a hozzá tartozó teraszrész, irodahelyiség, zöldséges és raktár. Külön mérőórák kerültek felszerelésre, de a földterület megosztása nem történt meg. Az üzlet a benne lévő tárgyi eszközökkel kerülne értékesítésre.

1. Az adás-vételi szerződést meg kell-e osztani magán és üzleti részre összegszerűen, ha igen hogyan, mi legyen az alapja?
2. Az egyes tulajdonosok miként fognak eleget tenni az adózásnak? A magánszemélyek szja szerint, a válalkozó számlát állít ki az értékesítésről (az adás-vételi szerződés mellé kell számla?)?.
3. Ha számlát kell kiállítani az értékesítésről, hogyan legyen megosztva a vállalkozóra eső összeg TAM és 25%-os részre? (A családi ház az építés utáni 2. értékesítés lenne, az üzlet pedig az építés utáni első értékesítés lesz.).
4. Hogyan legyen rendezve az üzlet tárgyi eszközeinek korábban levont áfája, ezeket tételesen ki kell-e emelni az adás-vételi szerződésben (mármint a tárgyi eszközöket)?
5. A vállalkozó esetében lakásszerzési kedvezmény érvényesíthető-e a magán rész értékesítése után?