Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Az alábbi esetekben beszélhetünk-e közvetített szolgáltatásról? A leírt események mindegyikénél van szerződés és a számlában is hivatkoztak a közvetítés tényére.
1. Tervező Bt. tömbházak, ipari épületek tervezésének részszakaszaihoz, műszaki ellenőrzéshez felkért másik tervezőt. A felkért tervező munkája közvetített szolgáltatásnak tekinthető?
2. Egy kft. társasházak üzemeltetését végzi, ezért a közüzemi díjat, áramot továbbszámlázza, leolvasva a lakók óráit (az édász nem hajlandó az órákat átíratni a tulajdonosok nevére, hanem azt egy összegben kiszámlázza a kft-nek). Az áram kiszámlázása tekinthető-e közvetített szolgáltatásnak?
3. Egy kft. autószalont nyitott. Az adott márkájú gépkocsi magyaoroszági forgalmazója megállapodott a szalonnal, hogy a beindítást segítendő a hirdetési költségek 25%-át átvállalja, hozzájárul a márka helyi megismeréséhez, a forgalom növeléséhez. Ezért az autószalon a különböző médiákban megjelent hirdetésekről kapott számlák 25%-át közvetített szolgáltatásként számlázta és könyvelte. Helyesen tette? Azért is gondolkodtunk el ezen, mert olvastam olyant, hogy a reklámköltség- hozzájárulás esetében a közös üzemeltetés költségeinek előre meghatározott módon történő közös viseléséről van szó. Bizonylata a közös üzemeltetés költségeiről készült elszámolás, azt számlázni nem kell, mert nem szolgáltatásnyújtás, számvitelileg pedig egyéb bevétel, illetve egyéb ráfordítás lenne. Így lenne valóban?