Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

2016.01.01-től a 23/2014. (VI.30.) NGM rendelet alapján a számlázó programokkal szembeni követelmény, hogy rendelkezzen adatexport funkcióval.
2015.10.14-én egy előadáson Czöndör Szabolcs (NAV főosztályvezető) előadásában az hangzott el, hogy
„Az adatexportnak az alábbi bizonylatokra kell kiterjedni:
a. Számla,
b. Egyszerűsített adattartalmú számla,
c. Módosító számla,
d. Érvénytelenítő számla,
e. Gyűjtőszámla,
f. Számlával egy tekintet alá eső okirat.
Kihívások:
A számlázó rendszeren kívüli adatokat is be kell vonni az adatexportálásba.”

Jelenleg számlázó programmal készítjük el az a.-e. pontokban felsorolt számláinkat. Az f. pontban említett, „Számlával egy tekintet alá eső okirat”-ot belső sorszámmal ellátva, word file-ban készítjük el, melyet .pdf formátumban és nyomtatva őrzünk meg. Ezt a típusú bizonylatot abban az esetben készítjük, ha a számla adótartalmában nincs hiba, de a tartalmi részében igen (pl. tévesen lett feltüntetve a számlán a vevő címe). Évente kb. 7.000 db számlát állítunk ki, ebből a „Számlával egy tekintet alá eső okirat” kb. 15-20 db. A számlázó program fejlesztőivel egyeztetve, azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a „Számlával egy tekintet alá eső okiratot” nem tudják ilyen formában beletenni az adatexport funkcióba. Sablont sem képesek készíteni, mivel jellemzően nem egy típusú módosítandó hibát vétünk számlázáskor.
A számlázó programot nem szeretnénk lecserélni.
A kézzel előállított bizonylatok esetében viszont biztosítani kell a szigorú sorszámozást, valamint azt, hogy a bizonylat elkészülte után ne lehessen módosítani. A pdf formátumú, saját sorszámmal ellátott bizonylatot a NAV nem fogja elfogadni.
Kérdésünk: Helyes jár-e el Társaságunk, ha a nyomtatványboltban megvásárolható, kézzel szabadon írható (nem tömbben árult) számlákat vásárol, és a bizonylati szabályzatában rögzíti, hogy ezeket a számlákat csak a „Számlával egy tekintet alá eső okirat”-hoz használja?
A megnevezésben feltüntetjük, hogy „Számlával egy tekintet alá eső okirat”, de a fejlécben viszont „Számla” megnevezés szerepel. Használható –e az így megvásárolt számla „Számlával egy tekintet alá eső okirat”-ként?
Megsértjük-e számlára vonatkozó kötelező adattartalmat, mert pl. nem tüntetünk fel adóalapot, áfát, bruttó összeget, csak a módosításra szoruló adattartalmat és a helyes adatot? Helyesbíthetjük –e a számlázó program által kiállított gépi számlákat, ilyen kézzel írt bizonylattal? Export illetve közösségen belüli számlázások esetében hogyan használhatjuk a „Számlával egy tekintet alá eső okirat”-ot? Milyen egyéb módszert javasolnak a törvényi kötelezettségünk betartására?