Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Társaságunk több telephelyen működő alapvetően élelmiszer jellegű bolti kiskereskedelmi tevékenységet folytató vállalat – az üzletek Önkormányzatok által kiadott működési engedélye is „kiskereskedelmi üzlet”-re szól –, a forgalmazható termékkörében szerepelnek helyben (boltban) sütött pékáruk, árukészletéből történő felhasználással helyben készített szendvicsek, saláták, sült húsok, gyümölcslevek, kávé féleségek. A vásárló az eladótérben felállított asztal mellett állva (leülési lehetőség nincs) is elfogyaszthatja az így megvásárolt termékeket, de jellemzőbb, hogy csomagolva elviszi.
A fent jelzett termékkör forgalmazását az állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatal külön határozatban – mint termékkör bővítést – engedélyezte az alábbiak szerint:
– helyben készített pizza kész pizza lapból,
– helyben fűszerezett, pácolt alapanyagokból frissen sült, grillezett húsok,
– helyben készített szendvicsek hidegen és melegen,
– saláták helyben tisztított alapanyagokból dresszinggel,
– engedélyezett/regisztrált helyről beszerzett hidegkonyhai termékek,
– frissen készített gyümölcslevek.

Ezen határozat kapcsán bejelentésre kerültek az alábbi tevékenységi körök:
TEÁOR 5610 – Éttermi mozgó vendéglátás,
TEÁOR 5630 – Italszolgáltatás,
TEÁOR 1089 – M.n.s. egyéb élelmiszer gyártása,
TEÁOR 1039 – Egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, tartósítás, és
TEÁOR 1032 – Gyümölcs-, zöldséglé gyártása

Kérdésünk:
1) A fent megjelölt helyben készített étel és ital forgalmazás kiskereskedelmi vagy – mint gyorsétkezde – vendéglátó ipari tevékenységnek illetve árbevételnek minősül?
2) A 2016. évi LXVI. törvénnyel módosított 2007. évi CXXVII.ÁFA törvény 2017.01.01-től hatályos 3/A. számú mellékletének II/ 4. pontjában megjelölt „Étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom (SZJ 55.30.1-ből)” besorolásba beletartozik-e, így 2017. január 1-től 18 %-os ÁFA kulcs alá fog-e tartozni vállalatunk által a fenti termékkör bővítéssel összefüggő tevékenység? Vagy a forgalmazott termékköröket külön nem is kell vizsgálni, mert a működési engedély alapján a cégünk szolgáltatása nem vendéglátás, hanem kiskereskedelem?
3) Tekintettel arra, hogy a NAV a tevékenységekhez kapcsolódóan TEÁOR kódokat használ, a törvénymódosítás pedig SZJ számot jelöl meg, így nem egyértelmű ezek kapcsolata. Megfeleltethető-e az 5610 TEÁOR besorolás az 55.30.1 vendéglátásnak (55.30.14 Egyéb étkezőhelyi szolgáltatásba tartozik az ülőhely nélküli gyorsétkezdék, elvitelre készítő étkezdék stb. étel és ital kiszolgálása)? Itt van-e szerepe annak, hogy az üzletben pult mellett állva is van lehetőség a fogyasztásra?
4) A megítélésben van-e annak szerepe, hogy a pizzát, szendvicset, sült csirkét stb. tányéron vagy becsomagolva, a gyümölcslevet üvegpohárban vagy elvihető papírpohárban adjuk át a vevőnek?