3 alszámláról fizethetünk a fürdőkben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A SZÉP Kártya felhasználásáról szóló kormányrendelet 2013. július 1-től lehetővé teszi, hogy a strandok, fürdők belépőit is mindhárom alszámláról lehessen fizetni. Vajon elég gyors és zökkenőmentes lesz az átállás? A szálláshelyek esetén már egy ideje élhetünk ezzel a lehetőséggel, mégis máig adódnak problémák. Ezt mutatja a Cafeteria TREND magazin felmérése, amelyből jól látható, hogy még mindig nem problémamentes a szálláshelyeken a kártyák és alszámláik elfogadása.


A cafeteriatrend.hu munkatársai összesen 117 szálláshelyet kérdeztek meg arról, hogy melyik szolgáltató kártyájával és mely alszámlákról tudják a vendégek állni az ottartózkodást. A felmérés nem csupán egy régiót ölelt fel, hanem minden megyére kiterjedt: 86 hotelt és 31 panziót sikerült meginterjúztatni.

A cél az volt, hogy a 2012-ben kapott adatokkal összevetve rálátást kapjunk arra, hogy egy év alatt mennyiben változtak a SZÉP Kártya elfogadási szokások.

Ha a SZÉP Kártyánkon lévő összeget szeretnénk felhasználni a nyaralás során, akkor az első kérdés, amit célszerű még foglalás előtt tisztázni, hogy számít-e, melyik kártyakibocsátó terméke van a birtokunkban

2012-ben a megkérdezett szálláshelyek 35%-nál nem használhattuk fel mindhárom kibocsátó SZÉP Kártyáját. Idén viszont erre már csak elvétve találunk példát. Jelen felmérés alapján a szálláshelyek mindössze 12,8%-nál jelent problémát mindhárom típusú kártya elfogadása. Azonban ezeknek a szálláshelyeknek majdnem felénél (40%) kizárólag egyetlen kibocsátó kártyájával tudunk fizetni.

Ha az egyes alszámlák elfogadását vizsgáljuk, akkor jelentős eltérés adódik a szállodák és a kisebb szálláshelyek közt.

  • A szállodák nagy részénél nem jelent problémát mindhárom alszámla elfogadása, hiszen kínálatukban mindegyik profilba beleillő szolgáltatások szerepelnek.
  • A kérdésekre adott válaszok alapján a panziók a 42 %-nál nem áll módunkban a szabadidő alszámlán lévő pénzt felhasználni. Ez meglehetősen rossz aránynak tűnik, de a tavalyi 60%-os értékhez képes jelentős javulást mutat.
  • Ami a vendéglátás alszámlát illeti, sokkal jobb a helyzet. Az összesített adatok alapján a szálláshelyek 12 százaléka nem tudja elfogadni – a szabadidő esetében ez 23,1 %. A szállodák mindössze néhány esetben adták azt a választ, hogy nálunk nem lehet fizetni a vendéglátás alszámláról, a panziók között viszont már több gond akadt. A megkérdezettek 26%-ban adtak nemleges választ a kérdőív ezen kérdésére.

A 2012-es és az idei felmérés összevetve láthatjuk tehát, hogy egyre nő azon szálláshelyek száma, ahol bármelyik kibocsátó kártyája használható, és ahol mindhárom alszámlán lévő összeget el lehet költeni. A kisebb szálláshelyek esetében ugyan még gyakrabban találkozhatunk kártyaelfogadási problémával, de ha továbbra is ilyen mértékben fejlődnek, akkor jövőre már elenyésző lesz azon panziók száma is, ahol nem mindegy, hogy melyik alszámlán van a pénzünk.

A felmérés tapasztalataiból az is jól látszik, hogy komoly feladat vár a fürdőkre, strandokra, hogy már az idei nyáron is élvezhessük a friss rendeletmódosítás előnyeit.

Ehhez a feladathoz a technikai és adminisztratív lépések megtételét követően az is hozzá tartozik, hogy az elfogadóhelyek felkészítsék a pénztáraik munkatársait is az új helyzetre.

 

A szerző a CafeteriaTREND magazin alapítója.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.