3,2 százalékos volt a munkanélküliség a második negyedévben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkanélküliek száma 2022 júniusában 160 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,3 százalékos volt. A második negyedévben, az április-júniusi háromhónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 157 ezret tett ki, a munkanélküliségi ráta 3,2 százalékon állt – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A 15-74 éves munkanélküliek száma 41 ezer fővel, míg a munkanélküliségi ráta 0,9 százalékponttal csökkent a tavalyi második negyedévhez képest.

A 15-24 évesek munkanélküliségi rátája 3,4 százalékponttal, 10,0 százalékra mérséklődött, ennek ellenére az összes munkanélküli 18,4 százaléka közülük került ki. A 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,8 százalékponttal, 2,8 százalékra csökkent, míg az 55-74 éveseké nem változott, 2,9 százalékot tett ki.

A férfiak körében a munkanélküliek száma 17 ezerrel 87 ezerre, a munkanélküliségi rátájuk 0,7 százalékponttal, 3,4 százalékra mérséklődött. A nőknél a munkanélküliek száma 24 ezerrel 70 ezerre csökkent, a munkanélküliségi ráta pedig 1,1 százalékponttal, 3,1 százalékosra esett.

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, a munkanélküliek 36,7 százaléka legalább egy éve keresett állást.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai szerint júniusban 3300-zal 230 300-ra csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, ami 35 200-zal, 13,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Júliusban 700-zal emelkedett az álláskeresők száma, ezzel 30 800-zal 11,8 százalékkal lett alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 739 ezer volt, 53 ezerrel több, mint az előző hónapban. Az április-júniusi háromhónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 693 ezret tett ki, 74 ezerrel nőtt a tavalyi második negyedévihez képest – jelentette szintén csütörtökön a KSH.

A hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 67 ezerrel, a külföldön dolgozóké pedig 13 ezerrel nőtt, a közfoglalkoztatottaké 6 ezerrel csökkent az április-júniusi időszakban az egy évvel korábbihoz képest.

A foglalkoztatottak számának növekedését a munkanélküliek 41 ezres csökkenése és a gazdaságilak aktív népesség számának 33 ezres emelkedése, a munkaerőpiacra frissen belépők fedezték. A 15-74 éves népesség lélekszámának 29 ezres csökkenésével párhuzamosan a gazdaságilag inaktívak száma 62 ezerrel csökkent, míg a potenciális munkaerőtartalék a KSH számítása szerint egy év alatt 104 ezerrel csökkent és 262 ezerre becsülhető.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 20.

A hiteligénylőknek is van miért szorítani a bértárgyalásokon

A jövő évi bértárgyalások eredménye és az immár bizonyosnak látszó, új, zöld lakásokra adható 5 százalékos lakáshitel kamatoknak köszönhetően akár 5 millió forinttal is növekedhet egy kétkeresős, a bankok felé a minimálbért igazolni tudó család által igényelhető hitelösszeg maximuma – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

2024. november 19.

A gyermeket nevelő szülők helyzete a munka világában

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozhatunk a „munka-magánélet egyensúlya” kifejezéssel, ami amellett, hogy egy hangzatos megfogalmazás, ennek garantálása fontos elvárássá is vált a munkáltatók felé. Minden munkavállaló számára lényeges ez a balansz, azonban a dolgozó szülőknek saját hatáskörben is komoly erőfeszítést kell tenniük, ha a munkavégzési kötelezettségük megfelelő teljesítése mellett gyermekük életében is jelen akarnak lenni. Éppen ezért folyamatos a jogalkotói törekvés a gyermekes munkavállalók helyzetének megkönnyítésére, munkahelyük megvédésére a munkajogi garanciák és szabályok révén.

2024. november 18.

Trenkwalder: a versenyszféra dolgozóinak csaknem fele elégedetlen a bérével

A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 49 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével. A munkavállalók többsége ma is azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 59 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder októberben elvégzett munkaerőpiaci kutatásából.