A hét munkaügyi kérdése: kell szerződést módosítani az új Mt. miatt?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. július 1-től kell módosítani a munkaszerződést az új Munka Törvénykönyve hatályba lépése miatt – ha érdemben nincs változás a munkaviszonyban? Egy egyszerű, szokványos, internetről is szabadon letölthető munkaszerződést is érintik a változások?


Önmagában az a tény, hogy 2012. július 1-én a 2012. évi I. törvény ( új Mt) hatályba lépett, nem teszi kötelezővé a meglévő munkaszerződések módosítását.

A hatálybalépését külön törvénycsomag, a 2012. évi LXXXVI . évi törvény (Mth.) szabályozza. Ennek fő szabálya (2. § (1) bekezdés) szerint az új Mt. szabályait – eltérő rendelkezése hiányában – a hatálybalépéskor fennálló jogviszonyokra is alkalmazni kell.

Következésképpen, ha egy munkaszerződés valamely rendelkezése 2012. július 1-én az új Mt. rendelkezésébe ütközik, azt úgy kell tekinteni, mintha nem is lenne.

Amennyiben a felek a kérdéskört fontosnak ítélik, azt hozzá kell igazítani az új Mt. szabályaihoz. (Erre a legtipikusabb példaként a változó munkahelyet szokták felhozni, amelynek kikötése az új Mt. értelmében érvénytelen.) Ha ezt nem teszik, a munkaszerződés érvénytelen rendelkezésére igényt alapítani nem lehet.

Erre való tekintettel tanácsolható, hogy még a legegyszerűbb formájú munkaszerződést is tekintsék át, s ha szükséges, közös megegyezéssel módosítsák.

A kérdést dr. Mányai Nóra szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 13.

A munkáltatók 37 százaléka tervez létszámbővítést a harmadik negyedévben a Manpower feljegyzése szerint

A magyarországi munkáltatók 37 százaléka tervezi bővíteni munkaerőkeretét a harmadik negyedévben, az előző negyedévben mért 31 százalék után, a leépítést tervező cégek aránya ugyanebben az időszakban 23 százalékra emelkedett 22 százalékról – derül ki a Manpower Magyarország csütörtökön közzétett negyedéves munkaerőpiaci előrejelzéséből.