A megszorítások elől menekül a magyar munkaerő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2007 óta élénkül a magyar migráció, és a válság újabb lendületet adott a növekedésnek, gyorsulva növekszik azok aránya, akik munkát vállalnak külföldön. Az élénkülés a gazdasági mutatók romlásával hozható összefüggésbe – derült ki a Joint Venture Szövetség csütörtöki rendezvényén elhangzott egyik előadásból.


Letagadhatatlanul gyorsulva növekszik a külföldön munkát vállalók magyarok aránya – mondta Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki Zrt. vezető kutatója a Joint Venture Szövetség csütörtökön megrendezett „Foglalkoztatás 2013” című szakmai rendezvényén. A kutató hozzátette: nagy a statisztikai adathiány, így az ebből fakadó bizonytalanság is. Többféle forrásból lehet az adatokra következtetni, s mindegyik forrás egyértelműen gyorsuló növekedést mutat – mondta.

Nem tragikus, de jelzésértékű

Hárs Ágnes szerint nem biztos, hogy tragikus a magyarok növekvő arányú külföldi munkavállalása, de fontos negatív jelzés a magyar gazdaságról. A kutató fölhívta a figyelmet, hogy a magyarok európai munkavállalásának növekedése nem 2010-ben, hanem 2007-ben kezdődött, összefüggésben a gazdasági mutatók romlásával, illetve az első megszorító csomaggal (a külföldi munkavállalás szinte mindig európai munkavállalást jelent). A válság újabb lendületet adott a kivándorlási kedvnek. Ami azonban cseppet sem természetes, mert a legtöbb európai országra nem az volt jellemző, hogy a válság hatására megugrott volna a külföldön történő munkavállalási kedv, hiszen a munkapiaci feltételek minden országban romlottak.

Magyarországra 2007 előtt Csehországhoz és Szlovéniához hasonlóan az volt a jellemző, hogy a munkavállalók alacsony arányban vállaltak külföldi munkát. A régióban ezek az országok közösek voltak a viszonylag jó gazdasági mutatókban, a régiós viszonylatban magasnak mondható vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-ben. Magyarországon a gazdasági mutatók 2007-től romlani kezdtek, ezért váltak el a migrációs trendjei Csehországtól és Szlovéniától – derült ki a kutató előadásából.

Kérdései vannak a távolléti díjjal kapcsolatban?

Tegye fel őket február 19-én konferenciánkon, ahol a munkavállaló bejelentésével, és a bevallással kapcsolatos idei teendőit is megismerheti.
Részletes tematikáért kattintson ide >>>

Február 27-i szakmai rendezvényünkön pedig dr. Kártyás Gábor munkajogász segít kiszámolni a távolléti díjat.
Részletes tematikáért kattintson ide >>>

Kérdés lehet azonban, hogy a válság hatására ugyancsak romló helyzetű Szlovéniában és Csehországban miért nem erősödött meg Magyarországhoz hasonlóan az emigrációs tendencia. A kutató rámutatott: Csehországban és Szlovéniában viszonylag nagyvonalú maradt a szociális rendszer. Hárs Ágnes arra is fölhívta a figyelmet: a válság miatt szinte mindenhol bővítették a munkanélküli ellátórendszer forrásait, ezzel szemben Magyarországon szűkítették, az ellátás időtartama rövidült.

Tovább növekszik-e az elvándorlás üteme? A kutató több, a trendet befolyásoló tényezőt is megemlített. Az egyik fontos kérdés, hogy nő-e a nyugat-európai országok bérelőnye a hazaiakhoz képest? Ha csökken a hazai reálbér, akkor a bérelőny nő, és az elvándorlás mind vonzóbb alternatívává válik. Fontos tényező az is, romlanak-e a hazai munkapiacon a feltételek, milyenek a gazdasági növekedési kilátások, s nagyon fontos, hogy milyenek a gazdasági várakozások – sorolta a kutató. Érdekes – és talán nem a legmegnyugtatóbb – jellemzője a munkavállalók elvándorlásának, hogy jellemzően szakmunkásokról van szó, bár a válság kirobbanása után nőtt a képzetlenek aránya.

Hárs Ágnes a hiányzó statisztikai adatokra hivatkozva nem adott becslést a külföldön dolgozó magyarok számáról – mint mondta, nem maga a szám, hanem a növekedés üteme az igazán érdekes -, de a félmilliós becslést illetően megjegyezte: jó lenne látni az adat forrásait, ez a szám már Románia szintjét idézi, ahol pedig még nem tartunk.

Jobb lesz, mint a KSH-adat?

Elképzelhető, hogy lesznek majd jobb adatok, ugyanis – mint Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár, a rendezvény másik előadójának prezentációjából kiderült – a kormány már dolgozik azon, hogy jobb foglalkoztatási adatokat állítson elő, mint a KSH. Jelenleg a KSH-adatok a legjobbak – mondta Czomba Sándor. A politikus előadásában színesen elmesélte: külföldi kollégája elővett egy kütyüt, s az megmutatta neki, aznap hányan dolgoztak. A magyar kormány viszont nem tud ilyen friss adatokkal dolgozni, de már munkálkodnak azon, hogy a NAV, s mások segítségével friss, érvényes foglalkoztatási adatok legyenek – fejtegette az államtitkár.

Czomba arra is utalt – konkrét nevek említése nélkül -, hogy a Bajnai-kormány által bevezetett 5 százalékpontos általános járulékcsökkentésnek semmiféle foglalkoztatási hatása nem volt. Ezzel szemben az Orbán-kormány által foganatosított célzott járulékcsökkentési program – a munkahelyvédelmi akcióterv – 20 ezer új munkahelyet fog létrehozni, tehát mintegy fél százalékkal emeli majd a foglalkoztatottságot – magyarázta Czomba.

RODIN Munkaügyi képzések, konferenciák

Bővebb információ a rendezvényekről

A „béradók” csökkentésének a lehetőségét a konferencia harmadik előadója, Andor László, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi összetartozásért felelős EU biztos is megemlítette, amely egyébként az Európai Bizottság ajánlása számos országnak: nemcsak Magyarországnak, hanem Belgiumnak, Franciaországnak, Csehországnak, s más országoknak is. A bizottság a kieső bevétel pótlását elsősorban a környezeti terhelést sújtó (zöld), illetve vagyont terhelő adókból javasolja.

Hozzátette: a járulékcsökkentés nem univerzális csodaszer, s nem biztos, hogy a járulékokat örökre le kell csökkenteni, ez inkább ciklushoz kötött intézkedés, a válságra valamiféle választ kell adni. A biztos mindemellett hangsúlyozta: az unió foglalkoztatási problémái többrétűek, ezért óvakodni kell a leegyszerűsítő válaszoktól. Andor arról is beszélt, fontos, hogy a költségvetést kiigazító lépések ne ássák alá a jövő gazdasági társadalmi lehetőségeit, jusson elég forrás a jövő munkavállalóinak fölnevelésére, így például a gyermekszegénység visszaszorítása elsődleges feladat.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.