A nagy cégek fele emel bért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cégek 21 százaléka nem tervez béremelést jövőre, a felsővezetők fizetése csak a társaságok harmadánál nő – áll a Hay Group felmérésében.


A nagyvállalatok fele emeli a béreket Hay Group felmérésébe bevont csaknem 500 magyar nagyvállalat fele tervez béremelést 2014-ben: átlagosan 3,4 százalékos emeléssel számolnak a cégek.

A menedzsment-tanácsadó cég közleményében kiemeli: az idén tapasztalható kiugróan alacsony inflációnak köszönhetően sok év után újra reálbér-növekedés van Magyarországon.

A korábbi években a béremelés mindig alacsonyabb volt az inflációnál, idén azonban a hazai vállalatok átlagosan 3 százalékos fizetésemelést terveztek. Ha megvalósul a tervezett 2,8 százalékos infláció, akkor hosszú idő (több mint 5 év) után az év végén minimális reálbér-emelkedés lehet.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Ugyanakkor rossz hír, hogy jelentősen nőtt a béreket befagyasztó vállalatok száma Magyarországon: míg tavaly a felmérésben részt vevő cégek 14 százaléka jelezte, hogy egyáltalán nem emel bért, idén ez a szám 21 százalékra emelkedett.

A felsővezetők ennél is rosszabbul járnak, az ő fizetésüket a cégek egyharmadánál nem emelik – hívja fel a figyelmet a Hay Group.  A cég 2011-ben már kiszámolta, hogy a felsővezetők a 16 százalékos adókulcs bevezetésével átlagosan évi 5 millió forintot nyertek. Ezt a nyereséget „koptatják el” a vállalatok egy részénél azzal, hogy az ő bérüket azóta egyáltalán nem, vagy a többi munkavállalónál kisebb mértékben emelik.

A különböző munkavállalók között differenciáló béremelés idén is jellemző volt. A felsővezetők és a fizikai dolgozók béremelése között idén 0,4 százalékos különbség van, ami az előző években tapasztaltnál kisebb, de pont fordítottja a válság előtti tendenciáknak. 2008 előtt ugyanis rendre előfordult, hogy a jól képzett vezetők iránti nemzetközi kereslet miatt a felsővezetők mindenkinél nagyobb béremelést kaptak.

Az adatok a Hay Group Magyarország 492 cégre kiterjedő kutatásán alapulnak, amely a legnagyobb kört érintő javadalmazási felmérés Magyarországon. A
felméréshez használt adatbázis 300 ezer hazai munkavállaló adatait tartalmazza – áll a közleményben.

(Forrás: MTI)

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.