Adójogi és szakmai versenyben a bérszámfejtők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Első ízben hirdették ki Magyarország tíz legjobb bérszámfejtőjének névsorát, miután november 14-én lezajlott az I. Országos Bérügyviteli Bajnokság döntője. Az esemény jelentőségét az adja, hogy a havonta változó jogszabályi környezethez és a humánügyvitelt érintő évi 10-12 törvénymódosító csomag több száz változásához is szinte azonnal alkalmazkodnia kell a hazai bérügyviteli dolgozóknak. A NAV, a Budapesti Gazdasági Főiskola és a NEXON közös, hagyományteremtő versenye felhívja a figyelmet a bérügyviteli szakma presztízse és vállalatirányítási jelentősége között húzódó szakadékra. A három szervező a díjátadón szándéknyilatkozatot is aláírt.


Nyolcszáznál is többen vettek részt a NEXON, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) közös, idén először megrendezett I. Országos Bérügyviteli Bajnokságán. A NEXON által biztosított összesen kétmillió forint összdíjazású, ötfordulós megmérettetésre az ország minden tájáról érkeztek gyakorló bérügyvitelisek, hogy tudásukról számot adva vívjanak ki a jelenleginél jóval nagyobb elismerést az elmúlt 15-20 évben alaposan átalakult szakmának. Minderről a szervezők számoltak be a díjátadóval egybekötött sajtótájékoztatón. Az eseményen a NEXON ügyvezetője, Ocskay Szilárd, a NAV alelnöke, Varga Árpád, valamint a BGF rektor-helyettese, Ferkelt Balázs szándéknyilatkozatot írt alá, amelyben kezdeményezték, hogy a bérügyviteli szakmában is megszerezhető legyen a mesterfokozat; emellett kinyilvánították, hogy a versenyt a jövőben is szeretnék megrendezni, amelyre – szervező partnerként – egyúttal meghívják a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát.

Bár a munkabérek kifizetésének akár egy-két napos csúszása címlapokra képes repíteni egy céget, azt a bérszámfejtőkön kívül kevesen tudják, hogy az adók és járulékok területén a már meglévő rendkívül összetett rendelkezések mellett is szinte havonta születik egy-egy újabb jogszabály, módosítás. A bérügyviteli szakembereknek emellett a humánügyvitelt érintő évi 10-12 törvénymódosító csomag több száz változásához is szinte azonnal kell tudniuk alkalmazkodni, miközben a számfejtésben és a kötelező hatósági adatszolgáltatásokban elkövetett tévedésekért esetenként akár sok millió forintos büntetést rónak ki a vállalatokra.

A 2013 júniusában meghirdetett első bérszámfejtő versenyt a hazai bérügyvitel piacvezető szolgáltatója, a NEXON annak érdekében hirdette meg a NAV-val, valamint a BGF-fel közösen, hogy a bérszámfejtés szakmai presztízse és gazdasági, vállalatirányítási jelentősége javulhasson hazánkban. A szervezők célja, hogy a verseny legjobb 100 résztvevője számára átadott elismerő tanúsítvány országosan elismert értéket jelentsen a hazai munkaerőpiacon.

2013. december 5: Adónap

ART, SZJA, ÁFA, JÁRULÉKOK, TAO – Mindent megtudhat a 2014-től hatályos adó- és járulékváltozásokról!

Időpont: 2013. december 5.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Program:

  • 09.00-10.00     Az adózás rendjéről szóló törvény változásai      
  • 10.15-11.45     Személyi jövedelemadó változásai          
  • 13.00-14.00     Járulékok változásai                  
  • 14.00-15.30     Általános forgalmi adó változásai          
  • 15.45-16.45     Társasági adó változásai  

Előadók:

  • Dr. Vámosi-Nagy Szabolcs ügyvéd, adószakértő, c. egyetemi tanár ELTE jogi kar
  • Dr. Németh Nóra tanácsos, NAV
  • Dr. Kovács Ferenc adószakértő
  • Sike Olga főosztályvezető-helyettes, NAV
  • Széll Zoltánné szakmai főtanácsadó, NAV

További információk és jelentkezés itt

A bajnokság részleteiről szólva Ocskay Szilárd, a NEXON ügyvezetője a díjátadón tartott sajtótájékoztatón elmondta, a bérügyviteli bajnokságra több mint nyolcszázan jelentkeztek. A hagyományteremtő versenyre bárki benevezhetett, aki otthonosan mozog a bérügyvitel világában, emellett kellő affinitást érzett magában, hogy megmérettesse a szakmai tudását.

Az ügyvezető szerint a verseny jó alkalmat teremt arra, hogy a bérügyvitel láthatatlan „hősei” színre lépjenek, és a közvélemény előtt nyilvánvalóvá váljon: lelkiismeretes és szakszerű munkájuk nélkül nincs sikeres vállalat, intézmény. A NEXON a kezdeményezéshez csatlakozott adóhivatallal, valamint a főiskolával közösen szeretné felhívni a közvélemény figyelmét erre a fontos, de sokszor nem kellően elismert szakmára. A verseny egyben megmérettetési és tanulási lehetőséget ad a szakembereknek –Ocskay Szilárd emlékeztetett továbbá arra, a versenyt három évvel ezelőtt, kezdetben még egyfajta házibajnokságként hirdették meg saját, illetve partnercégeik dolgozóinak; két év elteltével viszont úgy érezték, eljött az ideje, hogy idén országos megmérettetést hirdessenek, melyre a szakma bármely képviselője benevezhet.

A kezdetben ötszáz nevezővel, majd idővel mintegy nyolcszáz fősre duzzadt bajnokság első fázisa négy feladatsorból állt, melyeket a NEXON e-learning keretrendszerében havonta oldottak meg a versenyzők. A júniusban indult és október 20-áig tartott négyhónapos online fázisban a regisztráltak 62 százaléka oldotta meg a feladatokat; a versenyzők ez idő alatt összesen 400 pontot szerezhettek. Az eredmények alapján a döntőbe a legalább 303 pontot elért versenyzők tudtak bekerülni. A döntősök átlagpontszáma 327 pont volt. A bajnokságban legtöbb pontszámot elérő 100 résztvevő a NAV, a BGF és a NEXON képviselői által aláírt, szakmai kiválóságot igazoló tanúsítványt kap. Az első száz közé való bekerülés alsó ponthatára 225 pont volt, az átlagpontszámuk pedig 283.

A verseny záróakkordja a november 14-én megtartott döntő volt – ezúttal már a versenyzők személyes részvétele mellett. Erre az eseményre az online fordulóban elért összesített pontszámok alapján a legjobb harminc versenyző jutott be; a döntőn végül 28-an jelentek meg és mérték össze a tudásukat. Az utolsó forduló a maximális 100-hoz képest 55 pontos átlaggal zárult, ám a végső sorrend az öt fordulóban elért összesített eredmények alapján állt össze.

Az eredményhirdetés és a díjátadás november 21-én volt, amikor is első ízben kihirdették a Bérügyvitel Bajnoka cím nyertesét, Füleki Magdolnát, emellett kiosztották az értékes nyereményeket. (Az első tíz helyezett további névsora: Kocsiné Almási Ágnes, Pataki Adrienne, Nagy Zoltánné, Kocsy Viktória, Varjú Alexandra, Iglódi Zsuzsanna, Weiner Ágnes, Darázs Csaba és Pető Sándorné.) A bruttó kétmillió forint összdíjazású bajnokság nyertesei pénzbeli, valamint tárgyi jutalomban részesültek. Azoknak a résztvevőknek, akik szakirányú felsőoktatási intézmények hallgatói és kiemelkedő eredményt értek el a versenyben, a NEXON ösztöndíjat, továbbá féléves gyakornoki munkahelyet biztosít. A bajnokságban legtöbb pontszámot elérő száz résztvevő emellett a NAV, a BGF és a NEXON képviselői által aláírt, szakmai kiválóságot igazoló tanúsítványt kap.

KERETES: A HR-t támogató informatikai háttér

A jogszabályi változásdömping mellett az infokommunikációs fejlődés is alapvetően átszabta ezt a területet. Az okos eszközök, a mobil kütyük elterjedése, az informatikát szolgáltatássá alakító technológiák, az ún. SaaS szolgáltatások, új lehetőségeket és új szemléletet nyitottak a HR területén. A HR egyre több cégnél vált a vezetők számára az üzleti tevékenység meghatározó részévé, a munkatársak számára pedig új élményt nyújtó szolgáltató központtá. A mobilitás és az ügyfélélmény ma már nem csak a HR vezetők kiváltsága, hanem a teljes munkavállalói kör részére biztosítható.

Mindezek együttesen tették indokolttá a HR üzleti funkciók és a dolgozói önkiszolgáló rendszerek továbbfejlesztését, amelyekben a NEXON az immár 4. generációs fejlesztésével az élen jár. A cég most megjelenő új HR portálja segítségével a munkavállalók a számukra megfelelő időpontban intézhetnek adminisztratív ügyeket, beoszthatják a szabadságukat, kitölthetik a szükséges formanyomtatványokat, nyilatkozatokat nem terhelve ezzel munkáltatójuk HR-szervezetét. Az elektronikus bérjegyzék, a cafeteria-ügyintézés, a belső kommunikáció szintén az egységes portálon keresztül történhet. A NEXON dolgozói önkiszolgáló felülete segítségével az adatokat gazdaságosabban és gyorsabban lehet kezelni, növelhető a HR belső szolgáltatói megítélése, a cég üzleti hatékonysága.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).