Alig találnak dolgozót a szállodák


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kivándorlás miatt a hazai szállodák 93 százalékánál van munkaerőhiány. A megoldás a szállásáfa csökkentése lenne.


Egy, a  Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége által készített felmérés szerint a hazai hotelek 93 százaléka alig talál munkaerőt. Az ok az kivándorlás – idézi a Világgazdaság cikkét az Index. 

A felmérés szerint a kivándorlás azért sújtja az ágazatot, mert az átlagkereset itt 25 százalékkal alacsonyabb a nemzetgazdasági átlagnál. Ezért a hazai szállodák alig találnak takarítót, mosogatót, szakácsot, recepcióst és pincért. 

 

A szállodák arra számítanak, hoyg a minimálbér emelése miatt az eddig maradó munkaerő is hajlandóbb lesz az itthoni mukavégzésre, de a vidéki hoteleknél gondot okozhat majd a minimálbér kigazdálkodása. A szállodák egy része a hiányt gyakornokok felvételével próbálja majd megoldani jövőre. 

A szövetség szerint a munkaerőprobléma megoldására nem elegendő a járulékcsökkentés és a vendéglátás áfájának csökkentése, a szállásáfa csökkentésére is szükség lenne – írja az Index


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.