Az Európai Bizottság az idénymunkások védelmére vonatkozó iránymutatást tett közzé a koronavírus-járvánnyal összefüggésben, amelynek célja, hogy garantálja a munkavállalók jogait, egészségét és biztonságát.
Nicolas Schmit foglalkoztatásért felelős uniós biztos elmondta, hogy a járvány megnehezítette a szezonális munkavállalók lakhatási és munkakörülményeit, így fel kell hívni a tagállamok figyelmét arra, hogy biztosítsák a mezőgazdaságban és iparban nélkülözhetetlen, mégis kiszolgáltatott munkások alapvető jogait.
A bizottság felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsanak tisztességes munka- és életkörülményeket a idénymunkások számára, és nyújtsanak munkavállalóiknak egyértelmű tájékoztatást jogaikról. Felkéri továbbá a nemzeti kormányokat, hogy készítsenek gyakorlati iránymutatást kisebb vállalatok számára, illetve hogy vezessenek be szigorúbb egészség- és biztonságvédelmi helyszíni ellenőrzéseket.
A bizottság nyomon követi az idénymunkásokra vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályok megfelelő alkalmazását az EU-ban, de szabályok helyes alkalmazásának biztosításáért a nemzeti hatóságok felelősek.
Uniós becslések szerint az EU-ban évente 800 ezer és 1 millió közötti idénymunkást foglalkoztatnak, elsősorban az élelmiszeriparban.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
A digitalizáció növeli a munkaerő iránti igényt
2021. március 3.
A koronavírus a vállalatok 38 százalékában felgyorsította a digitalizáció folyamatát, ami nemhogy csökkentette volna a munkaerő iránt igényt, hanem fokozta azt.
Milyen HR-stratégiával terveznek a vállalatok idén?
2021. március 3.
A döntően közép- és nagyvállalatok hazai szakemberei optimisták cégük idei üzleti teljesítményével kapcsolatban, közel 40 százalékuk szerint a forgalmuk még 2021-ben eléri a járvány előtti szintet, és a vállalatok 38 százaléka tervezi a jelenlegi dolgozói létszám bővítését.
A 2021-re vonatkozó minimálbér és garantált bérminimum
2021. március 2.
A 2021-es évre vonatkozó minimálbér és garantált bérminimum is 4%-kal emelkedett, amelyeket a 2021. február hónapra járó munkabérek megállapításánál már alkalmazni is kell.
Tehet-e különbséget a munkáltató a védettségi igazolvány alapján?
2021. március 1.
A munkáltató nem kötelezheti oltásra az alkalmazottakat, de a védettségi igazolvány megléte esetén tehet megkülönböztetést, ha ezt a munkafeladat ellátásához kapcsolódó objektív körülmény indokolja.
Ötezer új munkahely jött létre a munkaerő-támogatásból
2021. március 1.
A Vállalatok munkaerő támogatása program tavaly október óta több mint ötezer fiatal vagy alacsonyabb végzettségű álláskereső elhelyezkedését segítette – közölte Bodó Sándor.