Az EB az idénymunkások védelmére vonatkozó iránymutatást tett közzé Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság az idénymunkások védelmére vonatkozó iránymutatást tett közzé a koronavírus-járvánnyal összefüggésben, amelynek célja, hogy garantálja a munkavállalók jogait, egészségét és biztonságát.

Nicolas Schmit foglalkoztatásért felelős uniós biztos elmondta, hogy a járvány megnehezítette a szezonális munkavállalók lakhatási és munkakörülményeit, így fel kell hívni a tagállamok figyelmét arra, hogy biztosítsák a mezőgazdaságban és iparban nélkülözhetetlen, mégis kiszolgáltatott munkások alapvető jogait.

idénymunkások védelme

A bizottság felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsanak tisztességes munka- és életkörülményeket a idénymunkások számára, és nyújtsanak munkavállalóiknak egyértelmű tájékoztatást jogaikról. Felkéri továbbá a nemzeti kormányokat, hogy készítsenek gyakorlati iránymutatást kisebb vállalatok számára, illetve hogy vezessenek be szigorúbb egészség- és biztonságvédelmi helyszíni ellenőrzéseket.

A bizottság nyomon követi az idénymunkásokra vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályok megfelelő alkalmazását az EU-ban, de szabályok helyes alkalmazásának biztosításáért a nemzeti hatóságok felelősek.

Uniós becslések szerint az EU-ban évente 800 ezer és 1 millió közötti idénymunkást foglalkoztatnak, elsősorban az élelmiszeriparban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

4,2 százalékos a munkanélküliség

Idén júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest lényegében nem változott, 4 millió 768 ezret tett ki. A munkanélküliek száma 210 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.

2024. július 24.

A magyarok a bér alapján választanak munkahelyet

A munkavállalóknak globálisan állásuk hosszú távú biztonsága a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásánál, Magyarországon viszont a bérezés áll az első helyen – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös nemzetközi kutatásából. A mesterséges intelligencia térnyerése jól láthatóan átrajzolja a munkavállalói attitűdöket.

2024. július 24.

Több, mint 10 százalékkal nőttek a reálkeresetek

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).