Az EB az idénymunkások védelmére vonatkozó iránymutatást tett közzé Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság az idénymunkások védelmére vonatkozó iránymutatást tett közzé a koronavírus-járvánnyal összefüggésben, amelynek célja, hogy garantálja a munkavállalók jogait, egészségét és biztonságát.

Nicolas Schmit foglalkoztatásért felelős uniós biztos elmondta, hogy a járvány megnehezítette a szezonális munkavállalók lakhatási és munkakörülményeit, így fel kell hívni a tagállamok figyelmét arra, hogy biztosítsák a mezőgazdaságban és iparban nélkülözhetetlen, mégis kiszolgáltatott munkások alapvető jogait.

idénymunkások védelme

A bizottság felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsanak tisztességes munka- és életkörülményeket a idénymunkások számára, és nyújtsanak munkavállalóiknak egyértelmű tájékoztatást jogaikról. Felkéri továbbá a nemzeti kormányokat, hogy készítsenek gyakorlati iránymutatást kisebb vállalatok számára, illetve hogy vezessenek be szigorúbb egészség- és biztonságvédelmi helyszíni ellenőrzéseket.

A bizottság nyomon követi az idénymunkásokra vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályok megfelelő alkalmazását az EU-ban, de szabályok helyes alkalmazásának biztosításáért a nemzeti hatóságok felelősek.

Uniós becslések szerint az EU-ban évente 800 ezer és 1 millió közötti idénymunkást foglalkoztatnak, elsősorban az élelmiszeriparban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.