Az idénymunka munkajogi szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mi a közös vonás egy korcsolyapálya, egy strandi lángossütöde, egy karácsonyi vásár, egy eperföld és egy falusi vendégház üzemeltetésében? Mindegyik esetben idényjellegű tevékenységről van szó. Idénymunka esetén a munkaviszony alanyai számítanak arra, hogy az év érintett időszakában jelentősen egyenetlen lesz a munkateher. E sajátosságra tekintettel az idényjellegű tevékenységre speciális munkajogi szabályok vonatkoznak.


1. Mi az idényjellegű tevékenység?

A törvény a munkáltató idényjellegű tevékenységét az alábbiak szerint definiálja: olyan tevékenységek tartoznak ide, amelyek a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődnek. Egy tevékenység idényjellegét tehát kizárólag a munka jellege, természete, és nem a munkáltató utasítása vagy a felek megállapodása határozza meg, hiszen hiába is akarna a munkáltató, vagy akarnának a felek októberben barackot szüretelni vagy februárban szörfkölcsönzőt nyitni, a tevékenység idényjellegét mesterségesen előidézni nem lehet. Még a kollektív szerződést kötő feleknek is viszonylag szűk mozgásterük van az idényjellegű tevékenység, az idénymunka meghatározásának terén: a bírói gyakorlat szerint a kollektív szerződés az idényjelleget csupán objektív ismérv alapján – a törvény vonatkozó rendelkezésével összhangban – határozhatja meg. Amennyiben a munkavégzés időszakossága részben vagy egészben a munkaszervezés körülményeitől, a megrendelői igények változása miatti eltérő piaci körülményektől függ, a munkavégzés nem minősíthető idénymunkának. Ha a munkáltató az idényjellegű tevékenységhez kötődő speciális szabályok szerint foglalkoztat, akkor a munkaügyi ellenőrzés során az idényjelleg kritériumainak fennállását vizsgálni fogják.

Fontos tudatosítani, hogy ha a törvény az „idényjellegű tevékenység” kifejezést használja, ez alatt mindig a munkáltató által folytatott tevékenységet érti. Az „idénymunka”, „idényjellegű munka” – amely a munkavállalónak az idényjellegű tevékenység érdekében kifejtett munkavégzésére utalna – a jelenleg hatályos munka törvénykönyvében nem szerepel. Használja viszont az „idénymunka” kifejezést az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló jogszabály, melyről az alábbiakban lesz még szó.

2. A munkaidő és pihenőidő beosztásának speciális szabályai idényjellegű tevékenység esetén

Az idényjellegű tevékenységre vonatkozó speciális szabályozást az indokolja, hogy az év meghatározott szakához kötődő tevékenység esetén a munkavállalók munkarendjének igazodnia kell a munkateher szezonális ingadozásához. A munkajog ezért a munkaidő, pihenőidő beosztására vonatkozóan az általános szabályoktól több ponton eltérést enged, nagyobb rugalmasságot biztosítva a munkáltatónak.

a) A munkaidőkeret tartama

Mint ismeretes, a munkáltatónak lehetősége van egyenlőtlenül is beosztani a munkaidőt – tehát munkanaponként más-más óraszámban elrendelni a rendes munkaidőt –, ha munkaidőkeretet (vagy elszámolási időszakot) alkalmaz. A munkaidőkeret tartama alatt rendelkezésére álló összes munkaórát igen rugalmasan oszthatja be az egyes munkanapokra. Ha a munkaidőkeretet a munkáltató egyoldalú döntésével vezeti be – és nem kollektív szerződés rendeli el –, akkor ennek hossza legfeljebb négy hónap vagy tizenhat hét lehet. Ezalól kivételt képez – egyéb speciális munkáltatói tevékenységtípusok mellett – az idényjellegű tevékenység, amely esetén a munkáltató saját döntése alapján hat hónap vagy huszonhat hét tartamú munkaidőkeretet is bevezethet. Így tehát a munkáltató egy féléves időszakkal gazdálkodhat oly módon, hogy az időszak intenzívebb részein jóval több munkaidőt rendel el a munkavállalóknak, a fennmaradó részein pedig lazábbra veszi a tempót.

Habár a munkaidőkeret a munkaidő beosztása terén nagyfokú rugalmasságot biztosít a munkáltatónak, fontos tudni, hogy a munkaidő (össz)mennyiségében nincs rugalmasság. Ha tehát az idénymunkás az év egy-egy szakaszában kifulladásig dolgozik, ez azt is jelenti, hogy szezonon kívül többet tölthet távol a munkahelyétől.

 

b) Vasárnapra és munkaszüneti napra rendes munkaidő beosztása; a heti pihenőnap

Vasárnapra vagy munkaszüneti napra rendes munkaidő nem osztható be akármely munkavállalónak, csak meghatározott munkáltatói tevékenységek, munkakörök és egyéb speciális munkakörülmények esetén. Ha a munkáltató idényjellegű tevékenységet folytat, akkor minden további feltétel nélkül elrendelhető vasárnapra vagy munkaszüneti napra is rendes munkaidő. Legalább havonta egy vasárnapot azonban így is szabadon kell hagynia a munkavállaló részére heti pihenőnapként.

Azonban egyebekben a heti pihenőnapok beosztásával kapcsolatban is nagyobb rugalmasságot ad a törvény a munkáltatónak: amennyiben a munkáltató egyenlőtlen munkaidő-beosztást alkalmaz (tipikusan munkaidőkeret bevezetésével), nemcsak a munkanapokra eső munkaórák, hanem a pihenőnapok is beoszthatók egyenlőtlenül. Általános esetben a munkavállalónak hat napot követően egy heti pihenőnapot be kellene iktatni. Az idénymunka azonban ezalól is kivétel: a munkáltató az intenzív időszakban akár hatnál több munkanapon is dolgoztathatja egybefüggően a munkavállalót. Ügyelnie kell azonban arra a – minden körülmények között megtartandó – kötelezettségére, hogy a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményeire figyelemmel kell beosztania. Egészségvédelmi, munkavédelmi okból tartózkodnia kell a túl hosszú, pihenőnap nélküli, egybefüggő munkavégzési időszak elrendelésétől. Továbbá, ha a munkavállalót azzal összefüggésben éri munkabaleset, hogy a túl kevés pihenőidő okán fáradt volt, ez a munkáltató részleges vagy teljes felelősségét megalapozó tényező. A munkáltatónak a pihenőnapok beosztásánál arra is gondolnia kell, hogy az intenzív időszakban „lespórolt” pihenőnapokat a munkaidőkeret nyugalmasabb részeiben vissza kell adni a munkavállalónak.

c) Rövidebb napi pihenőidő

Az idényjellegű tevékenységet folytató munkáltató olykor nemcsak a heti, hanem a napi pihenését is megrövidítheti ideiglenesen a munkavállalónak az intenzív üzemelési időszakokban. Míg főszabály szerint a napi munka befejezése és a következő munkanapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő napi pihenőidőt kell biztosítani, – egyebek mellett – idényjellegű tevékenység esetén a napi pihenőidőnek elég elérnie a nyolc órát. (Sőt, ha napi pihenőidő a nyári időszámítás kezdetének időpontjára esik, hét óra pihenés biztosítása is szabályos.) Ez igen kemény igénybevételt jelent, hiszen ha pl. a munkavállaló egy-egy órát utazik a munkahelyére és vissza, akkor mindössze hat – nyári óraátállításkor öt – órája marad az otthoni pihenésre. A rövid napi pihenőidőről való döntés esetén is szigorúan figyelemmel kell lenni tehát az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítására. A törvény azonban biztosítja, hogy ha a napi pihenőidő igen rövid, legalább előző nap vagy másnap kipihenheti magát a munkavállaló: előírja, hogy ha a munkáltató az idénymunkára való tekintettel élt a napi nyolc (hét) óra napi pihenőidő beosztásának lehetőségével, akkor két egymást követően beosztott napi pihenőidő együttes tartamának legalább 22 órának kell lennie.

 

3. Jár-e ellentételezés az idénymunkáért?

Kétségtelen, hogy az idénymunka fokozott megterhelést jelenthet a munkavállalónak a tőle megkívánt nagyobb rugalmasság, az egyenetlen munkaterhelés miatt. Joggal vethető fel, hogy ezzel összefüggésben jár-e neki valamilyen anyagi kompenzáció.

A válasz a munkavállalói oldal számára nem túl kedvező. Önmagában az idényjellegű tevékenységben való munkavállalói közreműködés semmilyen bérpótlékot vagy egyéb kedvezményt nem von maga után. Sőt, míg a vasárnapra rendes munkaidőben beosztható munkavállalók egy részének  50 %-os bérpótlék jár erre az időre, az idénymunkások ezalól is kivételnek számítanak: nekik a vasárnapi munkáért nem jár plusz juttatás. A munkaszüneti napon, rendes munkaidőben végzett munkáért azonban nekik is 100 % pótlék jár. A többi bérpótlék – pl. rendkívüli munkaidő pótléka, műszakpótlék, éjszakai pótlék – a nem idényjellegű tevékenység körében foglalkoztatott munkavállalókkal azonos feltételek szerint jár. Kollektív szerződés azonban a bérpótlékok rendszerét a munkavállaló hátrányára is szabályozhatja, így elképzelhető, hogy az idénymunkások még e pótlékoktól is elesnek.

4. Az idénymunka lehetséges jogi kerete: az egyszerűsített foglalkoztatás

Az egyszerűsített foglalkoztatás lényege, hogy a munkaviszonyra jelentősen egyszerűbb adminisztrációs és közteherviselési szabályok vonatkoznak, amelyek számottevően gazdaságosabbá teheti a foglalkoztatást mindkét fél számára. Egyszerűsített foglalkoztatásra egyrészt alkalmi munka, másrészt pedig idénymunka esetén van lehetőség. Idénymunka a fentiekben definiált idényjellegű tevékenység céljára, munkaviszony keretében végzett munka. Egyszerűsített foglalkoztatásra nem bármilyen célú, csupán mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka esetében van lehetőség. További feltétel, hogy ha a munkáltató és a munkavállaló idénymunkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít egymással több ízben munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot nem haladhatja meg.

5. Fontos alapelv: a méltányos joggyakorlás követelménye

A munkaviszony minden mozzanatát átható általános magatartási szabály, munkajogi alapelv a méltányos joggyakorlás követelménye. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatónak méltányos módon figyelembe kell vennie a munkavállaló magánérdekeit, és nem okozhat a munkavállalónak aránytalan sérelmet a munkaviszony teljesítési módjának egyoldalú meghatározása során. Láthattuk, hogy az idényjellegű tevékenységet folytató munkáltató igen nagy rugalmasságot élvez a munkaidő és a pihenőidő beosztása során. Ennek szab korlátot a méltányosság követelménye, melynek alapján – nemcsak erkölcsi, hanem jogi kötelezettségként – a munkavállaló magánéletének egyensúlyát, pihenésének biztosítását is figyelembe kell vennie a munkacsúcsokban való jó teljesítés szempontjai mellett.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.