Bérgarancia-támogatás: csak online


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bérgarancia támogatás iránti kérelem az idei évtől csak elektronikusan nyújtható be – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tájékoztatójából. Fontos idei változás még, hogy pozitív döntés esetén a támogatást a munkaügyi központ közvetlenül a munkavállalónak fizeti ki.


A közlemény emlékeztet: a bérgarancia támogatás a Bérgarancia Alapról szóló törvény alapján megállapítható visszatérítendő kamatmentes támogatás, amelyet a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet veheti igénybe. A lehetőség 2013-tól a munkaerő-kölcsönzés és iskolaszövetkezet és a munkaerő-kölcsönzők számára is adott. A bérgarancia támogatással a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetnek a munkavállalóval szemben fennálló kiegyenlíthetetlen bértartozásra előlegezhető meg.

A támogatás mértékének meghatározásakor a fennálló – esedékes és forrás hiányában kiegyenlíthetetlen – munkabértartozás vehető figyelembe, amelynek összege jogosultanként – fő szabályként – nem haladhatja meg a tárgyévet megelőző második év – Központi Statisztikai Hivatal által közzétett – nemzetgazdasági havi bruttó átlagkeresetének ötszörösét. A vonatkozó törvényben legfeljebb további kettő havi bruttó átlagkeresetnek megfelelő támogatás nyújtásának lehetősége is szerepel.

A támogatás iránti kérelmet a törvényben meghatározott formanyomtatvány teljes körű elektronikus kitöltésével és kinyomtatásával, valamint a kötelező mellékletek csatolásával a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet székhelye szerint illetékes Budapest Főváros/megyei kormányhivatal munkaügyi központjához kell benyújtani. Az Adatlapot csak elektronikus formában, a kérelmet papír alapon is, a kérelem mellékleteit pedig papír alapon kell benyújtani. Az eljárás illetékmentes. A kérelem benyújtására a felszámoló vagy meghatalmazottja jogosult, utóbbi esetben meghatalmazás csatolása szükséges.

ADÓMOZAIK 2014
  • Többet szeretne tudni a 2014-re vonatkozó adó-tb-számviteli változásokról?
  • Kérdései vannak?

Értesüljön az újdonságokról a nemzetgazdasági tárca, a NAV és az OEP szakembereitől, jöjjön el 2014. január 21-22-én kétnapos szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Lurdy Konferencia és Rendezvényközpont, 1097 Budapest Könyves Kálmán Krt.12-14.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Milyen feltételekkel vehető igénybe a támogatás?

A munkaügyi központ a támogatás megállapításáról rendelkezik, ha

  • a kérelmező gazdálkodó szervezet felszámolás alatt áll, és
  • esedékes vagy a társaság megszűnésével esedékessé váló bértartozását bevételek hiányában nem tudja kielégíteni.

A támogatás mérlegelési jogkörben történő megállapításának feltételei:

  • ha a felszámolási eljárás kezdetétől egy év eltelt,
  • azon jogosultak esetében, akikre vonatkozóan az addig igénybe vett összeg kimerítette a Btv.-ben meghatározott ötszörös mértéket.

Döntése meghozatalakor a munkaügyi központ igazgatója mérlegeli, hogy

  • a kérelemben meghatározott jogosultakkal szemben fennálló munkabértartozás tartalmaz-e állásidőre járó díjazást, illetve
  • a támogatás megállapítása a kérelem benyújtását követő hat hónap alatt várhatóan elősegíti-e a felszámolási eljárás lezárását, illetve a felszámolás alatt álló szervezet eszközeinek értékesítését, munkaerő-állománya új munkáltatónál történő továbbfoglalkoztatását (reorganizációt).

A kölcsönbeadó és az iskolaszövetkezet kérelmére a támogatást meg kell állapítani, ha a kölcsönvevő/szolgáltatást igénybevevő:

  • felszámolás alatt áll, és
  • az esedékes kölcsönzési díjat és szolgáltatási díjat bevételének hiányában nem tudja kielégíteni,
  • és a felszámoló a munkáltató nevében a tartozást elismerte.

A kölcsönbeadó és az iskolaszövetkezet az elmaradt szolgáltatási díjról és az érintett munkavállalókról külön nyilvántartást vezet, és a támogatás felhasználásáról köteles az állami foglalkoztatási szerv felé a támogatás kifizetését követő 15 napon belül beszámolót készíteni.

A támogatás iránti kérelem elbírálására vonatkozó eljárásra a közigazgatási eljárás általános szabályait kell alkalmazni.

Fontos változás szintén az idei évtől, hogy helytadó döntés esetén a támogatást a munkaügyi központ közvetlenül a munkavállaló részére fizeti ki, valamint gondoskodik a felszámoló által az adatlapon közölt összegek közül a közterheknek az adóhatóság, a munkabért terhelő levonásoknak a jogosultak részére történő átutalásáról.

További részleteket itt talál.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.