Egyre kevesebb a munkahelyi baleset


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év első három hónapjában 3000 munkabalesetet regisztráltak, 7 volt halálos kimenetelű, míg tavaly ugyanekkor 3340 munkabaleset történt, amelyek közül 22 volt halálos – mondta Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) főigazgató-helyettese a Közös értékünk: a biztonságos munkahely című konferencián.


Beszélt arról is, hogy idén már kiadták a munkavédelmi ellenőrzési irányelveket, így a hatóság kiemelt célja 2012-ben a tájékoztató és felvilágosító tevékenység erősítése. A hatóságnak célja a szabálytalanságok feltárása, és „az egységes, fokozatos és arányos” szankcionálás is. Vizsgálataikat a zajjal, rezgéssel járó, veszélyes anyagokkal folyó tevékenységek ellenőrzésére összpontosítják, és kiemelten ellenőrzik a veszélyes foglalkoztatási ágazatokat, így az építőipart és a mezőgazdaságot.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy egyre kevesebb pénzügyi forrás jut a gazdaságban a munkavédelemre, miközben a munkavállalók – állásuk megtartása érdekében – olyan tevékenységeket is „bevállalnak”, amelyeket korábban nem – mondta Bakos József.

Az NMH honlapján közzétett adatok szerint tavaly 14 százalékkal, 17 295-re csökkent a munkabalesetek száma 2010-hez képest. A halálos munkabalesetek száma 80 volt 2011-ben, ami 16 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.