Bizalmi értekezlet volt az Audi Hungáriánál
A szakszervezet képviselőivel egyeztetett a vállalat vezetése, a háttérben a Volkswagen válsága áll.
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az alkalmazottak kedvezményes adózás mellett évente százezer forintot kaphatnak készpénzben – ismertette a kormány javaslatát a Magyar Időknek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Ezen felül a közszféra munkavállalói további százezer, a versenyszféra dolgozói pedig 350 ezer forinthoz juthatnak Szép-kártyán.
A minisztérium előterjesztése nyomán a jövőben két típusú béren kívüli juttatás illetheti meg kedvezményes adózású keretek között az alkalmazottakat: a készpénz-cafeteria mellett Szép-kártyára kaphatnak még összegeket a dolgozók – mondta Varga Mihály a Magyar Időknek.
A miniszter közölte: a magánszektorban 450 ezer forint volna a kedvezményes közteherrel adható kafetériajuttatás felső határa. Az összegből százezer forint lehetne a készpénz, a fennmaradó 350 ezer forint kerülhetne az érintettek Szép-kártyájára. A közszférában kétszázezer forintos keretet határoznának meg, a summa egyenlő arányban oszlana meg a két juttatási forma között. Vagyis százezer forint járhatna készpénzben, százezer forint pedig a Szép-kártyán köthetne ki.
A munkaügyi compliance audit |
---|
A kötet a vállalatok adminisztratív funkcióinak munkajogi, menedzsment, szakmai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatához nyújt segítséget. |
Az új cafetériaszabályok jövőre léphetnek életbe, s a százezer forintos készpénzbeli juttatáshoz mind a négymillió hazai munkavállaló hozzájuthat – olvasható a lapban.
A szakszervezet képviselőivel egyeztetett a vállalat vezetése, a háttérben a Volkswagen válsága áll.
A legtöbben alig várjuk, hogy szabadságra mehessünk és előszeretettel számoljuk vissza az addig hátralévő napokat, ennek ellenére mégis előállhat olyan élethelyzet, amikor nem tudunk vagy nem akarunk vakációzni. A szabadság márpedig „kötelező”, pénzben megváltani azt nem lehet, így valamilyen kompromisszumos megoldást kell találni arra az esetre, ha pihenés helyett inkább a munka hősei szeretnénk lenni.
A szerző alábbi cikksorozatában feltérképezi, miként jelenhet meg a szakszervezet és az üzemi tanács munkaügyi perekben vagy nemperes eljárásokban akár saját jogaik védelmében, akár a munkavállalók képviseletében.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!