Ennyit kapnak a népszavazás dolgozói


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közelgő népszavazáson közreműködő választási bizottsági tagok mentesülnek a szavazást követő napon a munkavégzés alól. Az ABT Treuhand cikkéből azt is megtudhatja, kapnak-e fizetést a kimaradt napra. 


Az országgyűlési, helyi önkormányzati választások, illetve a népszavazások alkalmával helyi választási bizottságokat illetve szavazatszámláló bizottságokat állítanak fel az egyes körzetekben. A választási törvény alapján a szavazatszámlálók, illetve választási bizottsági tagok a választást, népszavazást követő napon mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól.

Így lesz ez a közelgő október 2-i népszavazás alkalmával is: október 3-án igazoltan maradhatnak távol ezek a munkavállalók a munkahelyükről, és aznapra bér (távolléti díj) illeti meg őket, amit a munkáltató köteles megfizetni.

Annak érdekében, hogy a munkáltatót ne érje emiatt kár, öt napon belül lehetősége van arra, hogy a távolléti díjat és járulékait a helyi választási bizottságtól visszaigényelje. Mivel nincs általános szabály a visszatérítésre, ezért minél előbb fel kell venni a kapcsolatot a helyi választási iroda vezetőjével és tisztázni a visszaigénylés módját.

 

Fontos hangsúlyozni a mentesülés kapcsán, hogy a munkavállaló köteles előre bejelenteni távolmaradását a munkából, megjelölve annak okát. A munkáltató emellett kötelezheti a munkavállalót, hogy igazolja a jogszerű indok fennállását.

A jogszabályok további olyan állampolgári kötelezettségeket is meghatároznak, amikor a munkáltatónak kötelessége felmenti a munkavégzés alól a munkavállalót, de a díjazás a járulékaival együtt megtérül, vagyis nem a munkáltató költsége, hanem az elrendelőé. Ilyen többek között:

  • A Munka Törvénykönyve által nevesített önkéntes vagy létesítmény tűzoltói szolgálat ellátásának időtartama;
  • az önkéntes polgárvédelmi feladatok ellátásának teljesítése (pl. árvíz, földrengés esetén).

Más a helyzet, ha a munkavállaló saját házát, vagyonát menti a védekezéssel, és nem polgármesteri behívásra teljesíti azt. Ebben az esetben a munkavállaló mentesül ugyan a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól (a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára), de díjazás nem jár neki.

Köztes eset az önkéntes véradáson való részvétel, amikor a véradáshoz szükséges idő tartamára, de maximum 4 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól a munkavállaló, amire a távolléti díj összegét kell részére megfizetni – ennek megtérítését azonban nem kérheti a munkáltató.

Ha bíróság vagy hatóság felhívására kell részt venni egy eljárásban akár tanúként, felperesként, alperesként, gyanúsítottként, az erre szóló idézéssel kapcsolatban a munkáltatónak nincs mérlegelési lehetősége, a munkavállalót fel kell menteni a munkavégzési kötelezettsége alól, de (a munkáltató által vissza nem igényelhető) díjazás csak akkor illeti meg, ha tanúként hallgatják meg.

A cikk szerzője Petrő Katalin, az ABT Treuhand csoport munkatársa. 

További blogbejegyzések: 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.