ifo: elbocsátásokra készülnek a német cégek Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Leépítésekre készülnek számos németországi gazdasági ágazatban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének felmérése szerint.

Az ifo áprilisban készült felmérése alapján a vendéglátásban és catering szolgáltatásokban a vállalatok 58 százaléka készül elbocsátásokra, illetve a lejáró határozott idejű munkaszerződések meg nem hosszabbítására. A szállodák esetében az arány 50 százalék, az utazási irodáknál 43 százalék. Az autóiparban a felmérésbe bevont vállalatok 39 százaléka hozta meg a döntést a dolgozók elbocsátásáról.

„Mostantól kezdve a krízishelyzet már mély nyomot fog hagyni a német munkaerőpiacon” – jelentette ki Klaus Wohlrabe, a gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) felmérésekért felelős vezetője.

Átlagon feletti elbocsátásokra készülnek más gazdasági ágazatokban is. A HR ügynökségeknél például a cégek 57 százaléka, a bőrdíszmű és cipőiparban 48 százaléka, a nyomdáknak 30 százaléka, a fémiparban a cégek 29 százaléka.

A jogtanácsadó, könyvvizsgáló és adótanácsadó cégek alkalmazottai kevésbé vannak kitéve az elbocsátás kockázatának. Ebben a kategóriában a cégeknek csak az 5 százaléka tervez elbocsátást. Az ingatlanpiaci cégeknél az arány 2 százalék, az építőiparban 3 százalék, a vegyiparban 5 százalék, a gyógyszeriparban pedig zéró.

Eltérések tapasztalhatóak az elbocsátási szándék arányában az egyes régiók között is. Baden-Württemberg tartományban a cégek 22 százaléka, Bajororoszágban 20 százaléka tervez elbocsátásokat. Rajna-vidék-Pfalz és Saar-vidék tartományokban pedig 11 százaléka. A szövetségi átlag 18 százalék.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.