Jogeset: megbízási jogviszonyban sem lehet diszkriminálni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ügyvédek közötti perben döntött a Kúria, és kimondta: várandós és gyermekágyas nőket megbízási jogviszony esetén sem lehet hátrányosan megkülönböztetni.


A peres felek között létrejött szerződéssel az alperesi külföldi székhelyű ügyvédi iroda megbízta a felperest mint ügyvédet, hogy tanácsadási tevékenységét vele együttműködésben végezze díjazás ellenében. A felperes 2004. január 01. napjától társult partnerként – a havi díjazáson felül – az iroda nyereségéből is részesedésére vált jogosulttá. A felperes gyermekei születése miatt egy ideig nem végzett tevékenységet az alperes javára, majd jelezte az alperes felé, hogy kész a partneri jogviszonyban a megbízását teljesíteni. Az alperes azonban a felperest a továbbiakban nem látta el feladatokkal. Vita alakult ki a felek közt a megbízási jogviszony megszűnése, illetve a felperesnek járó díjazás tekintetében – olvasható a Kúria honlapján megjelent tájékoztatóban.

A felperes keresetében megbízási díj és nyereségrészesedés címén kérte az alperes marasztalását, aki ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Munkajog Navigátor

200 folyamatábra, jogszabályi háttér, bírói gyakorlat, kommentárok, iratminták.

A Munkajog Navigátor lépésről lépésre vezeti végig a folyamatokon, mintha egy munkajogi tanácsadó ülne Ön mellett.

Próbálja ki ingyenes demó verziónkat >>

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította azzal az indokolással, hogy a felperes 2007-2008 évben semmilyen tevékenységet nem fejtett ki az alperes részére, így követelésének sem jogalapját, sem összegét nem tudta bizonyítani.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és kötelezte az alperest a felperes javára 95.958 euró és késedelmi kamata megfizetésére.

A kereset elutasítására irányadó alperesi felülvizsgálati kérelem folytán a Kúria ítéletében rámutatott, hogy a munkavállalókat és önálló munkavállalókat az Európai Bíróság gyakorlata szerint egyaránt védő, a várandós vagy gyermekágyas nők jogai terén a férfiak és nők egyenlőségére vonatkozó uniós szabályok célja a várandós vagy gyermekágyas munkavállalóknak a szülés előtt és után való védelme. Nem lehetne elérni e célkitűzést, ha a várandós nők elbocsátásával szemben az uniós jogban biztosított védelem a foglalkoztatási jogviszonyuk nemzeti jog szerinti hivatalos minősítésétől, vagy attól függne, hogy tevékenységüket a tagállami jog szerinti munkaviszony vagy megbízási jogviszony alapján látják el. Az egyenlő bánásmód alkalmazása a perbelihez hasonló jogviszonyban is irányadó, mert nemi alapon semmiféle közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés nem állhat fenn sem a köz-, sem a magánszektorban, beleértve ebbe az elbocsátásokat, annak jogkövetkezményeit is.

A kifejtettek értelmében a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Környező országok munkaidő szervezése

Egyedülálló és izgalmas sorozatunk a környező országok munkaidő szervezését elemzi összehasonlítva a magyar szabályozással. Vajon a hazai szabályok egyszerűbbek és rugalmasabbak, mint a környező országoké?

A munkaidő szabályozása a környező országokban >>

A részmunkaidős foglalkoztatás elterjedtsége hazánkban és a régióban >>

Maximális munkaidő, minimális pihenőidő? >>

Rugalmas munkaidő-szervezési módszerek >>

A vasárnapi foglalkoztatás szabályai >>


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.