Kérdés: külföldi kiküldetési rendelvény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Használható-e a kiküldetési rendelvény a külföldi munkavégzés napidíjához?


Kérdés:

Egy alapítvány megbízási szerződést kötött egy magánszeméllyel, feladata külföldi projektekben való részvétel. Ennek teljesítése érdekében bizonyos időszakonként pár napra külföldre kell utaznia. A feladat ellátásáért napidíjban részesül, illetve megtérítik számára a felmerülő szállás és utazás költségeit. 

Fenti esetben milyen módon történhet a napidíj és az egyéb költségek elszámolása? 

Alkalmazhatjuk-e a külföldi kiküldetési rendelvényt , melynek során a napidíjból napi 15 EURO adómentes, felette adóköteles a jövedelem, a költségeket pedig számla, illetve jegy ellenében térítjük meg és számoljuk el?

Válasz:

A személyi jövedelemadó törvény 3. § 11-13. pontjai határozza meg a kiküldetéssel kapcsolatos fogalmakat, mely szerint kiküldetés a munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzés. 

 

Külföldi kiküldetés a belföldi illetőségű magánszemélynek a jövedelme megszerzése érdekében, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében a Magyarország területén kívüli, külföldön történő tartózkodása, továbbá az előzőekkel kapcsolatos külföldre történő utazás. Külföldi kiküldetés lehetséges bármely belföldi illetőségű magánszeméllyel kapcsolatban, nem munkaviszony, hanem általában megbízási jogviszony keretében is.

Külföldi kiküldetés esetén a Szja törvény 3. számú mellékletének II./7. pontja alapján a külföldi kiküldetéshez kapcsolódó elismert költségekről szóló 285/2011. (XII. 22.) kormányrendelet szerint igazolás nélkül elszámolható költségnek minősül.

A külföldi kiküldetési napidíjból 30 százalék, de legfeljebb napi 15 eurónak megfelelő forintösszeg vonható le, az ezt meghaladó összeg a magánszemély adóköteles jövedelme lesz.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény rendelkezése alapján a magánszemély jövedelmének kiszámításánál nem kell figyelembe venni a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó utazási jegy ellenértékét, a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó szállás ellenértékét. [Szja. tv. 7.§ (1) bekezdés q) pont]. 

További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

12,5 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset

Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 200 forint volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.