Kétéves bérmegállapodást akarnak a közlekedési munkástanácsok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége (KMSZ) 2019-re és 2020-ra újabb kétéves bérmegállapodást szorgalmaz, javaslatuk szerint 2019-ben 13-15 százalékos béremelésre van szükség a Volán társaságoknál – közölte a KMSZ.

A közleményben emlékeztetnek arra, hogy a nagyobbrészt közszolgáltatásokat ellátó állami vállalatoknál korábban kötött hároméves bérmegállapodás értelmében 2017-2018-2019-ben összesen átlagosan 30 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre. Ez a megállapodás jövőre 5 százalékos béremelést tartalmaz, a KMSZ azonban 2019-re további 8-10 százalékos emelést tart szükségesnek a Volán társaságoknál. A szövetség szerint ezért 2019-re és 2020-ra újabb kétéves bérmegállapodást kellene kötni.

A KMSZ legutóbbi elnökségi ülésén napirendre vették a MÁV és a Volán párhuzamos közlekedésének ügyét. A menetrendek összehangolásával, egy integrált jegyrendszer kialakításával az érdekvédők is egyetértenek, ugyanakkor vitára számítanak több kérdésben is, például abban, hogy mi alapján dől majd el, hogy egy vonalon vonat vagy busz közlekedjen.

Az év végi regionális bértárgyalások előtt a béren kívüli juttatások körüli bizonytalanság megszüntetését szeretné elérni a szövetség. A KMSZ leszögezte: szükségesnek tartja, hogy a SZÉP-kártyán kívül a kedvelt cafeteria-elemek (lakhatási támogatás, lakáshitel-törlesztés, iskolakezdési támogatás, önkéntes pénztári támogatás) is a kedvezményes adózási tartományban maradjanak.

A béren kívüli juttatások társadalompolitikai szerepet töltenek be, ezért a szövetség elhibázott lépésnek tartja a kormány döntését, amelynek értelmében a cafeteria pusztán a SZÉP-kártyára korlátozódik – hangsúlyozza a KMSZ közleményében.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 13.

A munkáltatók 37 százaléka tervez létszámbővítést a harmadik negyedévben a Manpower feljegyzése szerint

A magyarországi munkáltatók 37 százaléka tervezi bővíteni munkaerőkeretét a harmadik negyedévben, az előző negyedévben mért 31 százalék után, a leépítést tervező cégek aránya ugyanebben az időszakban 23 százalékra emelkedett 22 százalékról – derül ki a Manpower Magyarország csütörtökön közzétett negyedéves munkaerőpiaci előrejelzéséből.