Kevesebb a regisztrált álláskereső


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében áprilisban 552 ezer álláskereső szerepelt, amely az előző hónaphoz képest 11, az előző év azonos hónapjához képest pedig 0,5 százalékos csökkenést jelent – derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján közzétett legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.


Az NMH kiemeli, hogy ezzel június után az év hetedik hónapjában is az 500 ezres szint alatt maradt a regisztrált álláskeresők létszáma. 2013 júniusa előtt legutóbb 2008 decemberében volt 500 ezer alatt a foglalkoztatási szolgálatnál nyilvántartott álláskeresők száma; akkor 477 400-an szerepeltek a regiszterben.

Júliusban a legtöbb álláskeresőt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, e két megyében élt az állás nélküliek több mint 21 százaléka.

Az álláskeresők kevesebb mint fele, mintegy 225 ezer ember volt jogosult pénzbeli ellátásra: több mint 20 százalékuk álláskeresési ellátásban, a többség pedig szociális jellegű támogatásban részesült.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Júliusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11,2 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 7,5 százalékos értéket mutatott.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013.  második negyedévében 449 300 volt, amely 10,3 százalékos munkanélküliségi rátának felelt meg.
Az összes álláskereső 13,5 százaléka – csaknem 67 ezer ember – pályakezdő volt; létszámuk az előző hónaphoz képest 10, az előző év azonos időszakához képest pedig 4,8 százalékkal emelkedett.

A tartósan – vagyis több mint egy éve – csaknem 164 ezren szerepeltek a nyilvántartásban; ők az álláskeresők harmadát adták, és számuk gyakorlatilag stagnált mind az előző év azonos időszakához, mind pedig az előző hónaphoz képest.

Júliusban a 25 éven aluli korosztályba 82 200 álláskereső tartozott, az 50 éven felüli állástalanok száma pedig 117 900 volt. A fiatalabbak 16,5 százalékot, az 50 év felettiek pedig 23,7 százalékot képviseltek az álláskeresők között. A legnagyobb arányban 25 év alatti álláskereső Tolna megyében, legkisebb arányban a fővárosban található. Az idősebb – 50 év feletti – korosztály jelenléte az álláskeresők között leginkább Budapestre és Fejér megyére jellemző.

A foglalkoztatók összesen 48 800 álláshelyet jelentettek be júliusban, amely az előző hónaphoz képest 25, az előző év azonos időszakához képest pedig 28,7 százalékos emelkedést jelent.

(Forrás: MTI)

A legtöbben továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kerestek állást, ez a két megye a teljes állomány 21 százalékát adta.

Áprilisban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 12,4 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 8,3 százalékos értéket mutatott. A legalacsonyabb értékekkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye, Budapest, Vas és Pest megye rendelkezik.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma 2013. első negyedévében 508 700-at tett ki, amely 11,8 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma kismértékű csökkenés után a zárónapon 173 300 volt, az összes álláskeresőhöz viszonyított arányuk 31,4 százalékot tett ki.

Rodin munkaügyi rendezvények

2013.05.23. –A munkaidő és pihenőidő új szabályai – szabadság kiadása elszámolása a gyakorlatban

2013.06.04. –Munkaerő-kölcsönzés vagy diákfoglalkoztatás?

 

2013.06.12. –A munkabér és a kártérítési felelősség

 

2013.06.27. –A munkaviszony megszüntetése

 

A 25 éven aluliak közül 85 500-an kerestek állást, míg 50 éven felüli álláskereső 129 000 volt. A fiatalabbak 15,5, az 50 év felettiek pedig 23,4 százalékot képviseltek az álláskeresők között.

Áprilisban a foglalkoztatók összesen 47 700 ezer üres álláshelyet jelentettek be, amely az előző hónaphoz képest mérséklődött, míg az előző év azonos hónapjához viszonyítva  emelkedett. A legtöbb új munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből és a fővárosból érkezett, az itt megjelenő álláslehetőségek a teljes kínálat 21,6 százalékát tették ki. 

A hónapban összesen 121 300 munkaerőigény várt közvetítésre, amelyből a zárónapon 46 200 állás maradt betöltetlen.

Az újonnan bejelentett munkaerőigények 74,8 százaléka támogatott álláshely – nagyrészt közmunka – volt. Míg Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tíz állásból kilenc támogatott álláshely volt, addig Győr-Moson-Sopron megyében csupán három, emellett még Vas, Zala és Komárom-Esztergom megyében is a nem támogatott állások domináltak.

A tárgyhónapban bejelentett 12 000 nem támogatott munkaerőigény az előző hónaphoz képest némi növekedést mutatott. A legtöbb ilyen jellegű munkaerőt Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Zala és Bács-Kiskun megyében igényelték a foglalkoztatók.

A nem támogatott munkaerőigények többsége a feldolgozóipar, a kereskedelem és az építőipar nemzetgazdasági ágból érkezett áprilisban.

Az év negyedik hónapjában 13 cég 483 munkavállalót érintően jelentett be csoportos létszámleépítést. Az érintett létszám az előző hónaphoz képest 53,4 százalékkal, míg 2012 áprilisához képest 77,3 százalékkal csökkent.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.