Közvetlen felettesek a munkaviszonyban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaügyi ügyintéző legfontosabb szövetségese a közvetlen munkahelyi vezető. A munkaügyi működés elképzelhetetlen a munkavállalók tényleges teljesítését ismerő, velük napi kapcsolatot tartó vezetők segítsége nélkül. Tekintsük át, mivel jár az a sajátos, kettős helyzet, amikor valaki munkavállalóként maga is munkáltatói jogkört gyakorol a csapata felett!


A közvetlen munkahelyi felettesek (műszakvezetők, osztály- és csoportvezetők stb.) egyfelől maguk is munkavállalók, másfelől azonban egyes munkáltatói jogköröket ők gyakorolnak a munkáltató nevében. Ezek ráadásul a mindennapok szempontjából a legfontosabb, a munkavállaló által közvetlenül érzékelhető jogköröket jelentik. Így például, ők adják az utasítást és ellenőrzik, értékelik annak teljesítését, ők készítik el a munkaidő-beosztást, engedélyezik a távolléteket, a szabadságot, szükség esetén javaslatot tesznek a jutalmazásra vagy éppen a fegyelmezésre stb.

Éppen ez adja e vezetői réteg jelentőségét munkajogi szempontból. Egyrészt, nekik van rálátásuk arra, valójában hogyan teljesít a munkavállaló, megfelelő-e a magatartása, illetve a képességei. Probléma esetén a közvetlen munkahelyi vezetőnek lesz információja arról, mely munkavállalót célszerű felelősségre vonni, figyelmeztetni, fegyelmi eljárás alá vonni, vagy éppen kinek szükséges megszüntetni a munkaviszonyát. Másrészt, számos anyagi vonzatú munkáltatói intézkedés itt történik. A beosztás kialakítása, a rendkívüli munkaidő elrendelése, szabadság megszakítása mind-mind olyan, a mindennapi munkaügyi működéshez tartozó kérdés, amely ezen a szinten dől el, de amely végső soron meghatározza a munkavállalónak fizetendő munkabért.

Ezért a munkaügyi ügyintéző legfontosabb szövetségese a közvetlen munkahelyi vezető. A HR osztály el tudja készíteni a munkavállaló elbocsátásához szükséges dokumentumokat, de a felmondás indokolásához szükséges tényeket, bizonyítékokat a közvetlen felettese tudja szolgáltatni. A bérszámfejtés meg tudja határozni a jutalmazásra fordítható keretet és gondoskodhat annak szabályos kifizetéséről, de a vezető által szolgáltatott értékeléseken múlik, abban mely munkavállaló részesíthető. A vállalatvezetés rendelkezhet a rendkívüli munkaidő leszorításáról, ám a közvetlen vezetőn múlik, hogy e cél érdekében időben közli, illetve módosítja-e a már közölt beosztásokat. Hiába a HR menedzsment új munkaidő-szervezési szemlélete, ha a műszakvezető ugyan már hétfőn reggel látja, hogy a pénteki műszakot át kell szerveznie, ám ezt csak kedden közli a munkavállalókkal.

 

A közvetlen munkahelyi vezető szerepe kétarcú: a menedzsment szempontjából az ő feladata, hogy a beosztottjai felé képviselje a munkáltató érdekeit, és azoknak érvényt szerezzen. A munkatársai szemszögéből viszont ő lesz a szócső a vezetőség irányába, akin keresztül kommunikálni tudják kifogásaikat, észrevételeiket. Ezért sokszor felmerülő dilemma, hogy adott esetben kit is kell képviselniük: a csapatot vagy a munkáltatót? Különösen azoknál a munkáltatóknál, ahol nem működik külön munkavállalói érdekképviselet (sem szakszervezet, sem üzemi tanács), a közvetlen vezetők válhatnak a munkavállalói igények ismerőivé és tolmácsolóivá. A munkáltató sokat tud segíteni ennek a kettős szerepnek a kezeléséhez azzal, ha megteremti a formális kereteket ahhoz, hogy a felettesek ez utóbbi funkciójuknak is teret tudjanak adni.

A közvetlen felettesek számára tehát a beosztottjaikkal szembeni munkáltatói jogkörök gyakorlása ugyanúgy a munkakörbe tartozik, mint a saját szakmai feladataik ellátása. Ha ennek nem megfelelően tesznek eleget, az megalapozhatja fegyelmi, kártérítési felelősségüket, illetve akár a munkaviszony megszüntetése indokaként is felmerülhet. Ez akkor is így van, ha a vezetői feladatait elhanyagoló, vagy nem megfelelően ellátó felettes szakmailag egyébként kifogástalan munkát végez. A felsorolt munkáltatói jogkörök megfelelő gyakorlásáért akkor is kiemelt felelősséggel tartoznak, ha ők maguk nem vezető állású munkavállalók. A Munka Törvénykönyve értelmében, vezető munkavállalónak csak az első számú vezető és az ő helyettesítésére részben vagy egészben jogosultak minősülnek, továbbá azok az ún. minősített vezetők, akik (egyebek feltételek mellett) legalább a minimálbér hétszeresét keresik alapbérként. Az azonban nem előírás, hogy munkáltatói jogkört csak vezető állású munkavállaló gyakorolhat.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.