Mélyponton az euróövezeti munkanélküliségi ráta


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A februárban mért 9,5 százalék 2009 óta a legalacsonyabb szint az euróövezet 19 tagállamában. 


Nyolcéves mélypontra csökkent márciusban a munkanélküliségi ráta az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett kimutatása szerint.

Márciusban az euróövezet 19 tagállamában a szezonálisan kiigazított átlagos munkanélküliségi ráta a februári 9,5 százalékon maradt, így 2009 áprilisa óta a legalacsonyabb szinten áll a januári 9,6 százalék és az egy évvel korábbi 10,2 százalék után. 

Az Európai Unió 28 tagállamában 8,0 százalékon állt márciusban a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta a februári 8,1 százalék után. Ez a legalacsonyabb szint 2009 január óta. Egy évvel korábban, 2016 márciusában 8,7 százalék volt a munkanélküliségi ráta az EU-ban.

 

Márciusban az Eurostat adatai szerint 19,716 millióan voltak munka nélkül az EU-ban, ebből az euróövezetben 15,515 millióan. Februárhoz képest a munkanélküliek száma 56 ezerrel csökkent az EU-ban és 5 ezerrel az euróövezetben. Tavaly márciushoz képest az EU-ban 1,647 millióval, az euróövezetben 991 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma.

A legalacsonyabb munkanélküliségi rátát márciusban a Cseh Köztársaságban regisztrálták, 3,2 százalékosat, illetve Németországban 3,9 százalékosat, Máltán 4,1 százalékosat, valamint a negyedik legalacsonyabbat Magyarországon, 4,3 százalékosat (februári adat). 

A legmagasabb munkanélküliségi ráta Görögországban volt, 23,5 százalékos (januári adat), valamint Spanyolországban 18,2 százalékos. 

A 25 év alatti korosztályban a legmagasabb munkanélküliségi rátát Görögországban regisztrálták, 48,0 százalékosat (januári adat), Spanyolországban 40,5 százalékosat és Olaszországban 34,1 százalékosat, ugyanez a ráta márciusban Németországban volt a legalacsonyabb márciusban, 6,7 százalékkal. Magyarországon a 25 év alatti korosztályban a munkanélküliségi ráta 10,5 százalék volt (februári adat).

Az uniós átlag 17,2 százalék, az euróövezeti 19,4 százalék volt márciusban, alacsonyabb az egy évvel korábbi 19,1 és 21,3 százaléknál.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).