Lakhatási támogatás az álláskeresőknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az álláskeresők munkaerő-piaci helyzetének javulása, elhelyezkedési esélyeik növelése érdekében, a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból tavaly októberétől lakhatási támogatás nyújtható. Az álláskeresők így olyan munkalehetőséget is elfogadhatnak, amely adott esetben az állandó lakóhelyüktől távol található – írja a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat.


Ki jogoslt a támogatásra?

A támogatást azon álláskeresők vehetik igénybe, akik

  • legalább három hónapja álláskeresőként vagy
  • pályakezdő álláskeresőként vagy
  • csoportos létszámleépítésben érintett álláskeresőként vagy
  • közfoglalkoztatást követően álláskeresőként van nyilvántartásba véve
  • és akik a munkaerő-piaci helyzetük javítása érdekében vállalják, hogy a lakóhelyüktől távoli munkalehetőséget is elfogadnak.

További feltételek még, hogy olyan munkaviszonyt létesítsen, ami legalább hat hónap időtartamra szóló és legalább heti 20 óra munkaidejű, és az állandó lakóhelye és a munkavégzés helye legalább 100 km-re van egymástól, vagy a munkavégzés helye és az állandó lakóhelye között naponta – tömegközlekedési eszközzel – történő oda- és visszautazás ideje az 5 órát meghaladja, és nincs ingatlan (részben vagy egészban) tulajdona  a munkavégzés helyén, vagy közelében és nem a korábbi munkáltatójával létesít munkaszerződést, valamint lakást bérelne és más támogatásban nem részesül.

Maximalizálva van a fent leírt munkaviszony által szerzett rendszeres jövedelem is (a minimálbér háromszorást nem haladhatja meg a havi bruttó jövedelem).

A támogatás igényléséhez be kell mutatni a munkaszerződést, a lakás-bérleti szerződést és lakossági folyószámla meglétét is bizonyítani kell (amiről a bérleti díj utalása történik).

Támogatás tulajdonságai

A támogatás kizárólag  belföldön való munkavégzés érdekében adható, és csak belföldi ingatlanra, legfeljebb 18 hónapra és más-más összegbeli határok vonatkoznak a támogatás egyes szakaszaira, valamint függ az összeg mértéke, attól hogy az ingatlant egyedül vagy több személy veszi igénybe, közeli hozzátartozóval vagy nélkül. A támogatás megítélésekor mérlegelési lehetősége van a kirendeltségnek, kérelemre előleget is nyújthatnak.

A támogatás a bérleti díjjal (benne a közüzemi díjakkal) kapcsolatos kiadásokra használható fel, a folyósítás időtartama alatt, a támogatott részére egymást követően, több ingatlanra kötött bérleti szerződés esetében is folyósítható a támogatás, azonban a költségek emelkedése, a támogatás összegét nem befolyásolja. A támogatás kimerítését követően újabb támogatás, annak lejártát követő 36 hónap elteltével állapítható meg.

A kérelem benyújtásának módja

Amennyiben a támogatás célcsoportjába tartozó álláskereső elhelyezkedése helyi munkaerőigény kielégítésével nem oldható meg, és esetében szükségesnek mutatkozik lakhatási támogatással elősegíteni elhelyezkedését, akkor azt a kirendeltségi ügyintézőjével közösen egyeztetik. Azt követően, az álláskeresőnek kell benyújtania a lakhatási támogatás iránti kérelmét a kirendeltségre, a rendelkezésre bocsátott kérelem-nyomtatványon.

E kérelmet a foglalkoztatás megkezdését megelőzően, vagy ha a foglalkoztatás alapjául szolgáló jogviszony létesítésére a kérelem benyújtását megelőzően sor került, legkésőbb a jogviszony létesítését követő 30 napon belül kell benyújtania.

A kirendeltség a támogatásról – a támogatást nyújtó a munkaügyi központ nevében – a kérelem beérkezését követő 45 napon belül dönt.

A támogatás részletes feltételeiről a támogatást kérő és a kirendeltség hatósági szerződés(eke)t köt, mely szerződés(ek)ben részletesen rögzítésre kerülnek a támogatással kapcsolatos jogok és kötelezettségek, a támogatás elszámolására vonatkozó szabályok.

 

Részletek, fogalommeghatározások és kitöltendő nyomataványok itt találhatóak.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.